Quantcast
Channel: Rákóczi-főiskola – Kárpátalja.ma
Viewing all 69 articles
Browse latest View live

Talpra magyar…! – Megemlékezés a Rákóczi-főiskolán

$
0
0
kmf_marcius15_01

Az 1848–49-es forradalomra és szabadságharcra emlékeztek március 13-án a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. Az intézmény díszterme zsúfolásig megtelt diákokkal, tanárokkal és megemlékezőkkel.
Az ünnepség nemzeti imádságunk, a Himnusz eléneklésével kezdődött. Deák Dániel angol szakos hallgató előadásában meghallgathattuk, s kicsit együtt is szavalhattuk Petőfi Sándor ikonikus, a forradalom egyik jelképévé vált költeményét, a Nemzeti dalt, majd kicsit visszarepülhettünk az időben. A Történelem- és Társadalomtudományi Tanszék diákjai Molnár Ferenc vezetésével felidézték a jeles időszakot. Tették pedig ezt korhű ruhában, tárogatószóval, ezzel is közelebb hozva az eseményeket a ma emberéhez.
A megemlékezést megtisztelte jelenlétével Palkovics László, Magyarország felsőoktatásért felelős államtitkára is, aki a ünnepséget megelőzően Orosz Ildikóval, a főiskola elnök asszonyával aláírta az intézmény további támogatásáról szóló szerződést.
huszarok_01A Szózat eléneklése után a megemlékezés a főiskola falán található Kossuth-emléktábla, a beregszászi magyar színház oldalát díszítő Petőfi-emléktábla és Petőfi Sándor szobrának koszorúzásával ért véget.

Kocsis Julianna
Kárpátalja.ma


„Az egyszemélyes stáb”

$
0
0
71626

A fenti címmel tart előadássorozatot Havasi János, az MTVA (Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap) határon túli különmegbízottja a Rákóczi-főiskolán.
Az előadó Orosz Ildikó, az intézmény elnök asszonya meghívására érkezett Kárpátaljára. A két nap folyamán, március 16-án és 17-én belső képzést tart a hallgatóknak. „A főiskolások még csak reménybeli tudósítóknak mondhatóak – nyilatkozta honlapunknak Havasi János. – Az előadások alatt arról hallhatnak, hogy mi fán terem a riportkészítés, mit jelent az, hogy valaki egy személyben szerkesztő és operatőr is, s mik ennek a műhelytitkai. Szót ejtünk arról, hogyan lehet megtanulni és alkalmazni a technikai fortélyokat. A mintegy nyolcórás előadás egyfajta kedvcsináló jellegű képzés”.
Az előadássorozat a magyar szakos hallgatóknak kötelező. Amennyiben további érdeklődés is lesz a téma iránt, nem kizárt, hogy a közeljövőben kreditértékű képzés indulhat a főiskolán, melyet szintén az MTVA munkatársai tartanak majd az intézmény hallgatóinak.

Gál Adél
Kárpátalja.ma

A sokszínűség érték és kihívás is – Nemzetközi tudományos seregszemle Beregszászon

$
0
0
csernicsko_istvan_barany_erzsebet

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola 2006 óta minden év márciusának végén – a Nagyságos Fejedelem születésének évfordulójához igazodva – megszervezi a Rákóczi Napokat, melyek keretében, számos egyéb rendezvény mellett, hagyományosan nemzetközi tudományos konferenciára is sor kerül. Idén március 23–28. között zajlanak a Rákóczi Napok, s ezen belül március 26–27-én Nyelvi és kulturális sokszínűség Kelet-Közép-Európában: érték és kihívások címmel rendeznek nemzetközi tudományos konferenciát. A rendezvény előkészületeiről Bárány Erzsébetet (B.E.) és Csernicskó Istvánt (Cs.I.), a főiskola filológiai tanszékének oktatóit, a konferencia szervezőit kérdeztük.

Miért éppen ebben a témakörben rendezik meg a szakmai fórumot?
Cs.I.: Kárpátalja nyelvi, etnikai, felekezeti és kulturális sokszínűsége közismert. Nyelvészek, történészek, demográfusok, néprajzosok, antropológusok, irodalmárok, szociológusok vizsgálják, milyen értéktöbbletet jelent mindez a tágabb és a szűkebb térség számára. A történelmi, társadalmi és politikai átalakulások, valamint a távolabbi és közelebbi múlt, illetve a jelen ukrajnai eseményei révén azonban egyértelmű, hogy ez a változatosság jelentős kihívásokat is állít elénk: az etnikai, vallási, nyelvi és kulturális alapú konfliktusok elkerülése alapvető biztonságpolitikai érdek. A társadalom- és bölcsészettudományi kutatások meghatározó módon járulhatnak hozzá ahhoz, hogy leírjuk, elemezzük és megértsük az ebben a sokszínű, változatos térségben működő kisebb és nagyobb közösségek működését, az egymástól eltérő csoportok együtt- és egymás mellett élését, s ezzel segítsük az etnikai, nyelvi, felekezeti és kulturális tolerancia kialakítását, hozzájáruljunk a konfliktusok elmérgesedésének megelőzéséhez, elkerüléséhez, feloldásához. Ez a konferencia is ezzel próbálkozik: megérteni, hogyan működhet a sokféleség.
Honnan várnak előadókat?
B.E.: Igazi interdiszciplináris konferencia lesz: a témában kutatásokat folytató nyelvészek, irodalomtudósok, szociológusok, néprajzkutatók, történészek, demográfusok tartanak majd előadásokat. Csaknem 130 előadót várunk 14 országból: Ukrajna és Magyarország mellett Szlovákiából, Szerbiából, Horvátországból, Szlovéniából, Romániából, Ausztriából, Észtországból, Lengyelországból, Oroszországból, Finnországból, Kanadából és az Amerikai Egyesült Államokból. A konferencián magyar, angol és ukrán nyelvű előadások hangzanak majd el. A plenáris előadók között szerepel például Kocsis Károly demográfus Magyarországról, Paul Robert Magocsi történész Kanadából. A néprajzos Paládi-Kovács Attila, a nacionalizmuskutató Kántor Zoltán vagy a filológus Bencze Lóránt szintén Magyarországról érkezik. De itt lesz és plenáris előadást tart a szlovéniai Mariborból a nyelvész Kolláth Anna, a csernyivci egyetem oktatója, Ljudmila Tkacs és a szlovákiai Selye János Egyetem történésze, Szarka László is.
Az ukrajnai fegyveres konfliktust, a nehéz politikai és gazdasági helyzetet figyelembe véve nem kockázatos dolog épp a nyelvi, etnikai és kulturális sokszínűségről tanácskozást szervezni? Mit tehetnek a társadalomkutatók, a bölcsészek egy ilyen helyzetben, amikor nem a racionális érvek feszülnek egymásnak, hanem fegyverek ropognak?
Cs.I.: A természettudósok, a közgazdászok, a műszaki értelmiségiek időnként úgy nyilatkoznak, hogy a bölcsészek és a társadalomkutatók elméleti emberek, akiknek kutatásai – ellentétben az ő munkájuk eredményeivel – közvetlenül nem hasznosíthatók. Ezzel nem tudok egyetérteni. Húszegynéhány évvel ezelőtt, az ukrajnaira sok tekintetben emlékeztető délszláv háború idején, amikor a „háborúba ájult” Szerbia fölött lelőtték az amerikai légierő egy vadászgépét, kiváló nyelvészkollégám, Szilágyi N. Sándor kolozsvári nyelvészprofesszor azt írta, mondta: ez az egyetlen repülő 40 millió dollárba került; ennek az összegnek a töredékéért társadalomkutatók vizsgálataik alapján megmondták volna, hogy ebben a térségben súlyos konfliktusok rejlenek a mélyben, és bizonyos körülmények között ezek az ellentétek háborúhoz fognak vezetni. Egyetlen vadászgép árának csekélyke részéből konfliktuskezelő javaslatokat is kidolgoztak volna a szakértők. Ukrajnában hasonló a helyzet. Történészek, szociológusok, politológusok, nyelvészek évek óta írják, mondják: kutatásaikból arra lehet következtetni, hogy ebben az országban számtalan konfliktusforrás van kódolva. Azt nem mondom, hogy akár két évvel ezelőtt is akadt köztünk, kutatók között olyan, aki megjósolta volna ezt az értelmetlen háborút, de az tény: ha a humánum, a sokféleség és a másság tiszteletére, azaz a humán tudományok közvetítette értékekre nagyobb figyelem jutott volna Ukrajnában, talán nem jutunk oda, ahol most tartunk.
Neves szakemberek mellett doktoranduszok és egyetemi, főiskolai hallgatók is tartanak előadásokat.
B.E.: A főiskolán fontos feladatnak tartjuk a tudományos utánpótlás nevelését, és ehhez hozzátartozik az is, hogy tanítványainkat, fiatal kollégáinkat is arra biztatjuk: mutassák meg magukat, tartsanak előadást kutatásaikból egy ilyen nemzetközi mezőnyben. Sokat tanulhatnak az ismert kutatók előadásaiból, a neves szakértőkkel beszélgetve kapcsolatokat építhetnek, előadás közben pedig rutinra, értékes tapasztalatokra tehetnek szert. A filológiai tanszéken és a Hodinka Antal Nyelvészeti Kutatóközpontban egyaránt több egykori végzősünk, volt hallgatónk dolgozik, s közülük sokan szintén így kezdték: már diákként publikáltak, konferenciákon vettek részt, és mára beigazolódott, hogy megérte bízni bennük. A fiatalok támogatása, pályájuk egyengetése tudatos stratégia a Rákóczi-főiskolán.
Sok sikert a konferenciához!

HAI

Naszvadi György a Rákóczi-főiskolán

$
0
0
naszvadi_latogatas_01

Beregszászba látogatott Naszvadi György, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Az államháztartásért felelős közgazdászt Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke fogadta március 20-án.
naszvadi_latogatas_03Naszvadi György a kárpátaljai szakképzés ügye iránt érdeklődött a főiskola elnökénél, továbbá megtekintette a felsőoktatási intézmény szakképzési intézetét.

Kárpátalja.ma

A nyelv érték – tudományos konferencia a beregszászi főiskolán

$
0
0
72369

Kétnapos nemzetközi tudományos konferencia kezdődött Nyelvi és kulturális sokszínűség Kelet-Közép-Európában: érték és kihívások címmel a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán.
Az intézmény 2006 óta minden év márciusának végén a Nagyságos Fejedelem születésének évfordulójához igazodva megszervezi a Rákóczi Napokat, melyek keretében, számos rendezvény mellett, hagyományosan nemzetközi tudományos konferenciára is sor kerül. Ebben az évben az intézmény filológiai tanszéke vállalta magára a szervezést és a házigazda szerepét.
A konferencián mintegy tizennégy országból körülbelül 130 előadó jelent meg. A vendégek Ukrajna és Magyarország mellett Szlovákiából, Szerbiából, Horvátországból, Szlovéniából, Romániából, Ausztriából, Észtországból, Lengyelországból, Oroszországból, Finnországból, Kanadából és az Amerikai Egyesült Államokból érkeztek. A felszólalók között nyelvészek, történészek, demográfusok, néprajzosok, antropológusok, irodalmárok, szociológusok stb. vannak. Mindannyian az etnikai, vallási, nyelvi és kulturális teret vizsgálják, azoknak a kisebb-nagyobb közösségek működésére tett hatását. A konferencián hat szekcióban egyidőben magyar, angol és ukrán nyelvű előadások hangzanak el.
A konferencia kezdetén Orosz Ildikó, a főiskola elnök asszonya szólalt fel. Háromnyelvű köszöntője után anyanyelvén, azaz magyarul folytatta üdvözlő beszédét, mert mint mondotta: „A nyelv érték, s minden ember anyanyelvén tudja gondolatait leginkább kifejezni.” A konferencia apropóján a nyelvi sokszínűség példájaként említette Kárpátalját, mely évezredek óta a nyelvi tolerancia vidéke volt. Különösen jellemző ez a XX. századunkra, amikor minden nemzedék más nyelven kezdte meg tanulmányait, és más ország, más nyelv szerint fejezte be egyetemi képzését. Tehát ezen a vidéken a nyelvi sokszínűség elsajátítása csak bizonyos toleranciával valósulhatott és valósulhat meg. Valamelyest erről is szólnak majd a tudományos előadások.
A szót Fodor Gyula, az intézmény prorektora vette át, majd elkezdődtek a plenáris előadások. Déltől a szekciómunkálatok kezdődtek, ahol a neves szakemberek mellett doktoranduszok, doktorjelöltek és főiskolai hallgatók is tartanak majd előadást.

Gál Adél
Kárpátalja.ma

Kulin Ágnes egyéni kiállítása

$
0
0
kulin_agnes_kiallitas

Művésznek lenni adomány. Kulin Ágnes fiatal kárpátaljai festőművész alkotói talentumát ismerhettük meg március 25-én megnyílt tárlatán. A beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán a Rákóczi Napok keretében szervezett kiállítás a Jelbeszéd címet kapta. A művésznő a cím eredetéről így vallott: „A jelbeszéd tudtunkon kívül befolyásolja véleményalkotásunkat. A hétköznapok során folyamatosan megfigyeljük a körülöttünk élők viselkedését, testbeszédét, szavajárását. Engem különösen foglalkoztat az emberek arcjátéka, kezük beszédes mozdulatai. A bemutatott munkák alapjai nonverbális és testi jelek, amelyekkel állandóan közlünk valamit.”
Mitől művészet a művészet? Attól a plusztól, amely nem más, mint az alkotó személyisége, amelyen átszűrve megmutatkozik a világ úgy, ahogyan más nem látja. Kulin Ágnes elénk tárt világa néhol groteszk, mindeközben leheletfinoman megrajzolt világ. Festészetén észlelhető, hogy nagy hatása van művészetére a múltnak, az antik kultúrának. Művészi sokszínűségéről árulkodik, hogy a festményeken kívül fotókkal és játékos tükrökkel is lenyűgözi a szemlélőt.
Fotóin az emberi kezek új jelentéseket alkotnak. A Tükreinkben Budapest fotósorozatán keresztül a turista „szemeibe pillanthatunk”. Mert most tükör által homályosan látunk – olvashatjuk a Szentírásban. Kulin Ágnes művészien átformált tükreiben a szokásosnál több mutatkozik meg a homályból.
A Rákóczi-főiskola Gross Arnold termében április 25-ig tekinthetőek meg az alkotások.

Kárpátalja.ma

Évfolyamok közötti sportmérkőzések a beregszászi főiskolán

$
0
0
kosarlabda 2

Elkezdődött az intézményen belüli férfi kosárlabda-bajnokság a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. A múlt hét folyamán öt meccset játszottak a hallgatók, így a verseny a felénél jár. Az eddigi eredmények a következők:
1. évf. az 5. évf. ellen – 14:32
2. évf. a 4. évf. ellen – 19:16
1. évf. a 4. évf. ellen – 8:38
3. évf. az 5. évf. ellen – 7:24
1. évf. a 3. évf. ellen – 8:16
A mérkőzéseknek a Beregszászi 4. Számú Kossuth Lajos Középiskola ad otthont. A folytatásra jövő héten szerdán, azaz április 1-jén kerül sor.

Kárpátalja.ma

Beregszászi főiskolások a Kárpát-medencei Egyetemek Kupáján

$
0
0
kek_logo

A hónap elején hatodik alkalommal szervezték meg a Kárpát-medencei Egyetemek Kupáját (KEK). A március 6-án és 7-én tartott viadalra összesen 16 csapat érkezett Magyarország és a határon túli területek különböző felsőoktatási intézményeiből. A versenyen a beregszászi Rákóczi-főiskola csapata is részt vett, akik a B-csoportban játszottak a szabadkai MTTK Stars és a kolozsvári Sixty-Nine ellen. Főiskolánk sportolóinak a szabadkai csapattal szemben sikerült győzelmet aratniuk.
A verseny végeredménye az alábbiak szerint alakult: a döntőben a marosvásárhelyi csapat megverte a Kolozsvári Sixty-Nine csapatát, a bronzérmet Debrecen szerezte meg, míg a címvédő a hetedik, a házigazda a hatodik helyen végzett.

A végeredmény:
1. Marosvásárhelyi F.R. Ady
2. Kolozsvári Sixty-Nine
3. Debreceni Egyetem
4. Szent István Egyetem, Gödöllő
5. Corvinus
6. ELTE NSZK
7. Sepsi ’08
8. Kolozsvári Góbék
9. Csíki Sapientia Imperial Wet
10. Selye János Egyetem, Révkomárom
11. MTTK Stars Szabadka
12. BME
13–16. Brassói Transilvania Egyetem, II. Rákóczi Ferenc KMF, Pécsi Tudományegyetem, Színház- és Filmművészeti Egyetem

Kárpátalja.ma


Jól szerepelt a beregszászi főiskola csapata a megyei férfi kézilabda-bajnokságon

$
0
0
kezilabda

A férfi kézilabda-bajnokság megyei döntőjének második fordulóját Perecsenyben tartották március 15-én. A versenyen a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola is képviseltette magát. A tanintézmény csapata a második fordulóban 19:17-re győzte le a perecsenyi csapatot. Ezután Huszt játékosaival kellett volna megmérkőznie a beregszászi alakulatnak, azonban az ellenfél csapata nem érkezett meg a bajnokságra. A főiskola válogatottja az ősszel tartott első fordulóban szintén jól szerepelt, így ha a harmadik mérkőzésen is győzelmet arat, első helyre kerül a mezőnyben. A bajnokság harmadik fordulóját Ungváron, a negyediket Beregszászban tartják majd.

Kárpátalja.ma

Húsvétvárás a főiskolán

$
0
0
foiskola_husvet_001

A beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Pedagógia és Pszichológia Tanszéke idén is megszervezte hagyományos húsvétváró rendezvényét. Az intézmény Gross Arnold termében március 31-én Gabóda Éva tanárnő köszöntötte a jelenlévőket. Mint mondta, minden év húsvétjának nagyhetén felelevenítik a vidék hagyományait. Orosz Ildikó, a főiskola elnök asszonya köszöntőbeszédében elmondta, hogy szülőfalujában, Nagydobronyban máig él az a szokás, hogy a lányos házak kapuit zöld ágakkal díszítik ki.
A rendezvény kezdetén a főiskola tanítói és óvodapedagógia szakos hallgatói ismertették a tavaszi ünnepkör szokáshagyományait, majd böjti leányjátékokat mutattak be. Ezt követően Gabóda Éva vezetésével savval visszamart és karcolt mintákkal készíthettek hímes tojásokat az érdeklődők. A tojásdíszítésen kívül már megfestett tojásokat is vásárolhattak. Az összegyűlt pénzből a szervezők a Beregszászi Bentlakásos Középiskola diákjainak vásárolnak édességeket.

Kárpátalja.ma

Szeretet édességcsomagokba zárva

$
0
0
72998

Húsvéthoz közeledve az elmúlt időszakban több alkalommal szerveztek tojásfestést a Nagyberegi tájházban és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. A foglalkozások alkalmával elkészült hímes tojásokat március 31-én, az intézményben tartott húsvétváró ünnepségen árverésre bocsátották. A portéka hamar elkelt. A bevételt a szervezők – a Rákóczi-főiskola Pedagógia és Pszichológia Tanszéke és a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet – jótékonysági célra ajánlották fel. A beregszászi bentlakásos iskola tanulói számára tették édesebbé az ünnepet. Az eladás során gyűjtött 750 hrivnyás összegből édességcsomagokat vásároltak, melyeket április 2-án a gyerekek előtt átadtak az iskola vezetőségének, akik majd belátásuk szerint osztják szét a gyerekek között.
A szervezők ez úton is köszönik a felajánlásokat és a vásárlást mindazoknak, akik hozzájárultak a gyermekek megajándékozásához.

Gál Adél
Kárpátalja.ma

Kárpátaljai díjazottak a XXXII. Országos Tudományos Diákköri Konferencián

$
0
0
74330

2015 tavaszán ismét megrendezték a XXXII. Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK). A konferencia 16 szekciója közül hatban volt képviselve Kárpátalja. A résztvevők között voltak előadók, zsűritagok, megfigyelő diákok és tanárok.
A kárpátaljai diákok az elmúlt kétévi Kárpátaljai Tudományos Diákköri Konferencián elért dobogós helyezés alapján juthattak tovább az OTDK-ra. Ennek értelmében 21 diáknak volt nevezési lehetősége a hazai eredmények alapján, akik közül nyolcan éltek a konferencián való részvétel lehetőségével. Ezen kívül lehetőség nyílt arra is, hogy megfigyelő diákként vagy tanárként vegyenek részt a szekciók munkájában. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola öt oktatója zsűritagként vett részt két szekció munkájában, továbbá nyolc megfigyelő tanár és 15 megfigyelő diák volt jelen a különböző szekciókban.
A Rákóczi-főiskola diákja, Iván András a Fizika, Földtudományok és Matematika szekcióban I. helyezést ért el. Továbbá elismerő oklevélben is részesítette őt dr. Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács általános alelnöke. Továbbá ugyanezen szekció II. helyezettje lett Pólin Lénárd, a Rákóczi-főiskola egykori földrajz szakos hallgatója, aki a Debreceni Egyetem képviseletében vett részt a konferencián.
Az elért sikerekhez ezúton is gratulálunk!

„GENIUS”Jótékonysági Alapítvány

Bolygónk napja

$
0
0
Fotó: Földtudományi és Turizmus Tanszék

Április 22-én különféle eseményeket rendeznek világszerte, hogy felhívják a figyelmet a Föld megóvására. Beregszászban a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola földrajz, biológia és matematika tanszéke közösen egész napos programsorozatot szervezett a Föld napjának alkalmából. Szerda reggel a Rákóczi-főiskola hallgatói a Kárpátvíz Kft. ivóvíztisztító részlegére tettek látogatást, ahol Galajda József ügyvezető igazgató mutatta be a víz tisztításának folyamatát.

Déltől a főiskola Gross Arnold termében az intézmény három oktatóját hallhatták a résztvevők. Elsőként Csoma Zoltán 2015, a talajok nemzetközi éve címmel tartott előadást a különböző talajtípusokról. Öt követően Gönczy Sándor a történelem legnagyobb vulkánkitöréseit ismertette, majd Pecsora Sándor a gráfok és matematika érdekességeit mutatta be.

A Fotópályázat nyertesei. Fotó: Földtudományi és Turizmus Tanszék

A fotópályázat nyertesei. Fotó: Földtudományi és Turizmus Tanszék

A Föld napja alkalmából a szervezők fotópályázatot hirdettek, melynek nyertesei az előadások után vehették át nyereményeiket. A 115 pályázó közül harmadik helyen végzett Balog Nikoletta Dobronyi naplemente című képével, amelyre 1550 szavazat érkezett. Eső után c. fotójával Balla Ivett a második helyet érte el 1689 szavazó támogatásával. Első helyen Bacskó Szabolcs Csendélet című képe végzett 1745 szavazattal.

Délután a beregszászi hegyen terepverseny zajlott, ahol előre meghatározott pontokon végighaladva tájékozódási, növény-, ásvány- és kőzetfelismerési feladatok várták a négyfős csapatokat. A verseny végén 3. helyen végzett az Üstökösök csapata (földrajz szak, 1. évfolyam), 2. helyen végeztek a Hangyák (biológia szak, 1. évfolyam), a legügyesebbek pedig a Geotörpök (földrajz szak, 3. évfolyam) voltak.

Kárpátalja.ma

Nyílt napot rendez a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola

$
0
0
rakoczi_foiskola_epulet

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola május 15-én, pénteken nyílt napot rendez. Minden érdeklődőt szeretettel várunk 10.00 és 17.00 óra között a főiskolán (Beregszász, Kossuth tér 6.).
10.00 órától tájékoztatót tartunk a főiskola Esztergom termében (III. szint), majd az érdeklődők betekintést nyerhetnek az intézmény életébe, bármelyik órát meglátogathatják.

Kárpátalja.ma

Hókirálynő a beregszászi színpadon

$
0
0
hokiralyno

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola színjátszó szakköre Jevgenyij Svarc Hókirálynő című műve nyomán készült mesejátékát mutatta be május 12-én a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház színpadán.
A szakkör ifjú tehetségei remek kikapcsolódást nyújtottak a zsúfolásig megtelt nézőtér gyerek- és felnőtt közönségének egyaránt. A hópihék szárnyán repítette el őket a Mesemondó abba a világba, mely mindenki szíve mélyén ott él: a mesék és csodák birodalmába. A mesék gyerekkorunkban nemcsak szórakoztatnak, megtanítanak arra is, hogyan éljük a saját hétköznapi világunkat. A most bemutatott mesejáték például arra szeretne megtanítani mindenkit, hogy bátornak kell lenni, amikor jégszívű, rideg és kevély „uralkodókkal” találjuk szembe magunkat, akiknek közelében minden élő megfagy, s minden érzelem kihal. Hiszen „mit árthat nekünk bárki, míg szívünkben forró tűz ég…” A szeretet, önzetlenség és jóság nagy hatalommal bírnak. Míg tiszta a szívünk, mindig találunk jószívű embereket is, akik segítségünkre lehetnek, mert a világ szépséges tud lenni, csak meg kell találnunk benne a csodát.
A darabot zenei betétek, ötletes díszletek színesítették.
Mint azt Gál Natália színművész, a színjátszó szakkör vezetője, s a darab rendezője elmondta, a szakkör egész évi munkáját, a mese elkészítésének folyamatát, s a darab színpadra állítását a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal, a Beregszászi Református Egyház, a beregszászi Kálvin János Református Szakkollégium, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház (Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház) támogatták.
A mesejátékot az érdeklődők legközelebb május 14-én 18.00 órától és május 15-én 17.00 órától tekinthetik meg. Az előadás ingyenes, jegyek foglalhatóak a beregszászi színházban, vagy a +380-95-92-60-062 telefonszámon.

Kárpátalja.ma


Nyílt napot tartottak a beregszászi főiskolán

$
0
0
rakoczi_foiskola_epulet

Az érdeklődők május 15-én betekintést nyerhettek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola életébe, tájékozódhattak a felvételi szabályzatról, s bármelyik órát meglátogathatták.


Ukrajnában egyedülálló módon a Rákóczi-főiskolán magyar nyelven tanulhatnak a hallgatók, így anyanyelvükön sajátíthatják el ismereteiket. Az intézmény Apáczai Csere János Könyvtára Kárpátalja legnagyobb magyar nyelvű szak- és szépirodalmi gyűjteményével büszkélkedhet. Ezenkívül elektronikus könyvtárából a legtöbb kiadvány le is tölthető. A főiskolán több mint 130 számítógép és ingyenes wifi áll a diákok rendelkezésére. A hallgatók tanulmányi éveiket jól felszerelt, összkomfortos kollégiumokban tölthetik el.

A Rákóczi-főiskola 2014 szeptemberében indította útjára Felsőfokú Szakképzési Intézetét (molodsij specialist) a 9. osztályt befejező diákok számára. A 2015/2016-os tanévre ismét felvételt hirdet nappali tagozaton óvodapedagógia, szociálpedagógia, könyvvitel, alkalmazott matematika és turisztikai szolgáltatások szakokon. Ezekre a tanulók általános iskolai bizonyítvány alapján jelentkezhetnek, és a főiskolán tett felvételi vizsgák alapján nyerhetnek felvételt. Jelentkezési időszak 2015. július 10–24., a felvételi vizsgák 2015. július 25. és augusztus 1. között zajlanak.

A főiskolán a BA/BSc szintű képzésre érettségivel rendelkezők jelentkezhetnek, a független tesztközpontban 2015-ben szerzett szertifikátok benyújtásával a következő szakokra: óvodapedagógia, tanítói, történelem, filológia (magyar, ukrán és angol), biológia, földrajz, matematika és kémia. Jelentkezés 2015. július 10. és augusztus 1. között.

Egyetemi szintű specialist képzésre alapszintű képesítéssel (BA/BSc-oklevéllel) rendelkezők jelentkezhetnek, s a szaktárgyakból tett írásbeli vizsga révén nyerhetnek felvételt. A Rákóczi-főiskolán tanítói, matematika, biológia, történelem, ukrán nyelv és irodalom, magyar nyelv és irodalom szakokon folytathatják tovább tanulmányaikat. Jelentkezésre 2015. július 10. és 24. között van lehetőség, felvételi vizsgát a jelentkezők 2015. július 25. és augusztus 1. között tehetnek.

Ezenkívül a főiskola több magyarországi felsőoktatási intézménnyel áll kapcsolatban, így lehetőség van az Ukrajnában nem akkreditált gazdálkodás és menedzsment, kertészmérnök, állattenyésztő mérnök és katechéta-lelkipásztori munkatárs képesítés megszerzésére is. Ezekre a szakokra 2015. július 10. és augusztus 21. között jelentkezhetnek a hallgatók érettségi bizonyítvánnyal.

A felvételi vizsgák követelményrendszere és bővebb tájékoztató a különböző szakokról megtalálható a főiskola honlapján: www.kmf.uz.ua.

Kárpátalja.ma

Sikeresen vizsgáztak a kárpátaljai falusivendéglátó-képzés hallgatói Máriapócson

$
0
0
falusivendeglato-kepzes

2015 májusában ért véget a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola által szervezett falusivendéglátó-képzés, amely egy négy határ menti európai uniós projekt (HUSKROUA 1101/041) finanszírozásából valósult meg. A képzés hátterét – tananyag és vizsgaszervezés tekintetében – a Türr István Képző és Kutató Intézet Nyíregyházi Igazgatósága biztosította, míg a helyi oktatás megvalósulását a Rákóczi-főiskola tette lehetővé. További két határon túli fél is részt vett a projektben, ugyanis a szatmárnémeti Unio Traian Vuia Szakképző Intézet (Edély), valamint a Nagykapos és Vidéke Társulás (Felvidék) a saját képzésén túl biztosította az oktatók és hallgatók mobilitását is. Ennek megfelelően hallgatóink megtanulhatták az egyes régiók specifikus ismereteit a vendéglátás terén, s mi is bemutathattuk Kárpátalja jellegzetességeit a partnerintézetek diákjai számára.
Május 11-én Máriapócson erről a tudásukról adtak számot hallgatóink először írásbeli vizsga formájában, majd május 14-én gyakorlati vizsgával, ahol a diákok vendéglátói és főzőismereteiket mutatták be a vizsgabiztosok előtt. Másnap szóbeli vizsga formájában bizonyították azt, hogy sikeresen elsajátították a tananyagot az 560 órás képzés alatt.
Minden régió hallgatói – 10 fő Nyagykaposról, 10 fő Szatmárnémetiből, 10 fő Máriapócsról – sikeresen vették az akadályokat, s a Rákóczi-főiskola képzésében részt vett 12 hallgató is kiválóan megfelelt elismerésben részesült.
A 2015 júniusában megrendezendő projektzáró konferencia alkalmával a hallgatók átvehetik az OKJ elismerő oklevelét, valamint a nemzetközi megfelelést igazoló ún. Europass bizonyítványt .

Felnőttképzési Központ

Rendhagyó diákkonferencia

$
0
0
77269

2015. május 21-én 1st English Academic Student Conference (I. Angol Tudományos Diákkonferencia) címmel szervezett „versenyt” az angol szakos hallgatói számára a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Filológiai Tanszékének Angol Nyelv és Irodalom Tanszéki Csoportja. A rendezvényt dr. Fodor Gyula, a főiskola rektorhelyettese nyitotta meg, köszöntötte a résztvevőket és az előadókat, illetve üdvözölte a hagyományteremtő kezdeményezést, miszerint idegen nyelven folytatott tudományos tevékenységre ösztönözzük diákjainkat. A belső tanszéki eseményen kilenc 2., 3. és 4. évfolyamos angol szakos főiskolai hallgató mutatta be saját kutatását. Az elhangzottak között voltak előadások, melyek angol nyelvi vagy irodalmi témáról szóltak, a legtöbb azonban az angol nyelv oktatásának módszertanával foglalkozott. A bemutatott prezentációkat szakmai zsűri bírálta, melynek tagjai dr. Lőrinc Marianna (elnök), dr. Bárány Béla és Fábián Márta voltak. Az összesített eredmények alapján a következő rangsor alakult ki a helyezéseket tekintve: 1. Pál Izolda (IV. évfolyam, levelező tagozat) – témavezető: dr. Huszti Ilona; 2. Sütő Réka (IV. évfolyam, nappali tagozat) – témavezető: dr. Huszti Ilona; 3. Puskás Orsolya (III. évfolyam, nappali tagozat) – témavezető: Jablonykó Tamás.
Mint ahogyan azt a rektorhelyettes úr is említette köszöntőjében, reményeik szerint e rendezvény hagyománnyá válik a főiskolán, s ily módon is sikerül népszerűsíteni a tudományosságot Kárpátalján az ifjúság körében.
Gratulálunk a nyerteseknek és kívánunk további szakmai sikereket az elkezdődött tudományos életükben!

Dr. Huszti Ilona, 

az Angol Nyelv és Irodalom Tanszéki Csoport tanára

Idén is jól teljesített a Rákóczi-főiskola csapata a protokollversenyen

$
0
0
77290

2015. május 15. és 17. között rendezte meg ötödik alkalommal a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola a Nemzetközi Főiskolai és Egyetemi Kommunikációs, Viselkedéskultúra és Protokoll Versenyt. 2015 a fejlesztés éve, ezért a versenyt A mi világunk, a mi méltóságunk, a mi jövőnk címmel hirdették meg. Az esemény három nagy egységből épült fel: 1. Minden csapattól kértek egy ötperces video-összeállítást Mi világunk címmel, ahol be kellett mutatniuk vidéküket, intézményüket és hagyományaikat; 2. Szakmai tudományos tanácskozás; 3. Csapatverseny. A megmérettetésre a Rákóczi-főiskola új csapattal nevezett be, ezúttal a II. évfolyamos történelem szakos hallgatók képviselték intézményünket.
Az első napon Mi így csináltuk, ti hogy folytatjátok? címmel tudományos tanácskozást, kerekasztal-beszélgetést tartottak a versenyre benevezett intézmények képviselőinek, a protokollszakma iránt érdeklődőknek, a minisztériumok, vállalatok protokollmunkatársai számára, a protokolloktatásban részesülő hallgatóknak, valamint a Magyar Protokollosok Országos Egyesületének képviselői számára. A tanácskozás fővédnöke: Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára volt. A tanácskozást Dr. habil. Vass László CSc, a BKF rektora nyitotta meg. A rendezvényen Koncz Sándor, a Magyar Protokollosok Országos Egyesületének elnöke, valamint Kovács Gábor, az egyesület titkára tartott vitaindító előadást. A rendezvényen a Rákóczi-főiskolát Vass Ilona rektorhelyettes képviselte.
A csapatok versenyére a második napon került sor, melyre ezúttal 12 csapat nevezett összesen kilenc felsőoktatási intézményből. A zsűri elnöke Bokor Balázs nagykövet volt, tagjai pedig a korábbi évekhez hasonlóan neves protokollszakértők voltak.
A versenyfeladatok az alábbi témakörökre épültek:
• bemutatkozás, 3 perces PPT, ami a csapatról szól
• mindennapi protokoll
• megjelenéskultúra
• zenei totó
• európai uniós ismeretek
• jelképek
• étkezési kultúra, közszereplés
• retorika
• programszervezés
• diplomáciai protokoll
• szabadon választott tánc bemutatása 3 percben.
Érdemes megemlíteni, hogy az idei verseny egyik legjobban kidolgozott feladata a zenei totó volt, ami általában nehézséget jelent valamennyi csapat számára, de a megfelelő kidolgozottság ezúttal lehetővé tette, hogy a kérdések megválaszolhatók legyenek.
A témakörökből és az azokhoz kapcsolódó feladatokból (versenyfilm készítése, bemutatkozó PPT elkészítése, versenytánc betanulása stb.) érzékelhető, hogy már a versenyre való felkészülés sem volt egyszerű feladat, és igazi csapatmunkát igényelt az oktatók és diákok részéről. Így ezúton fejezzük ki köszönetünket, elsősorban a Rákóczi-főiskola vezetésének, hogy támogatták a versenyen való részvételünket, továbbá Beregszászi István, Szilágyi László, Dobos Sándor tanároknak a felkészítésben önzetlenül kifejtett munkájukért, Szatmári Violának, a Mezőgecsei Kultúrház vezetőjének a néptánchoz szükséges ruhák biztosításáért, és végül, de nem utolsósorban Szalipszki Endre főkonzulnak a versenyre való kiutazásunk segítéséért. Köszönjük továbbá azoknak, akik a Facebookon szavazásra bocsátott versenyvideók közül a mienkre, azaz a Rákóczi-főiskola kisfilmjére szavaztak.
Összegezve az idei verseny eredményeit, főiskolánk csapata a középmezőnyben, azaz sportos kifejezéssel élve, pontszerző hatodik helyen végzett. Büszkék vagyunk diákjainkra, akik – bár nem tanulnak protokollismereteket –, vállalták, hogy önszorgalomból felkészülnek egy olyan versenyben való részvételre, ahol más egyetemek szakirányos hallgatóival kell megmérkőzniük. A csapat tagjai II. évfolyamos történelem szakos hallgatók: Ájben Katalin, Hajdu Edit, Hiába Krisztina, Király Evelin, Metenkánics Diána. A Rákóczi-főiskola csapatát a Magyar Belügyminisztérium különdíjjal jutalmazta, a diákok értékes könyvcsomaggal térhettek haza. Az idei versenyen jutalmazták azokat a felkészítő tanárokat is, akik az eddigi versenyek mindegyikére felkészítettek egy-egy csapatot.
A verseny győztese a házigazda BKF 2. számú csapata lett. A versenyen részt vevő felsőoktatási intézmények a teljesség igénye nélkül: Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola, Szent István Egyetem, Miskolci Egyetem, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Edutus Főiskola, Általános Vállalkozási Főiskola stb. Voltak olyan intézmények is, ahonnan a különböző karok több csapatot indítottak, mint a Szent István Egyetem vagy a BKF.
A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola az elmúlt öt évben hagyományt teremtett a verseny megrendezésével. Mindezekben különösen nagy érdeme van a verseny ötletgazdájának és elkötelezett főszervezőjének, Nagy Ildikó tanárnőnek, protokollszakértőnek, akinek gratulálunk az elért sikereihez, eredményeihez és külön köszönjük a Rákóczi-főiskola nevében a meghívást.
A Rákóczi-főiskola videofilmjének kibővített változata, a bemutatkozó PPT, illetve a versenytánc később megtekinthető lesz a főiskola honlapján.

Hajdu Edit,
II. évfolyamos történészhallgató,
csapatkapitány

A Rákóczi-főiskola küldöttsége a “Competency Centres for Cross-border Cooperation” zárókonferenciáján

$
0
0
78983

2015. június 12-én került sor Nyíregyházán arra a rendezvényre, amely egy négy országos együttműködés jegyében megvalósult projekt zárókonferenciája volt. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola első ízben vett részt egy olyan európai uniós projektben, ahol mint partner az EU által támogatott fejlesztést tudtuk megvalósítani. A projekt 2014. január 1. és 2015 júniusa között valósult meg.
A projekt célja volt a határon túli együttműködés javítása, az egész életen át tartó tanuláshoz való hozzáférés javítása, a régiók közötti kompetenciaközpontok hálózatának létrehozása, a felnőttképzés és a gazdaság közötti együttműködés fejlesztése érdekében.
A projekt megvalósításában négy partner vett részt: a Türr István Képző és Kutató Intézet Nyíregyházi Igazgatósága (magyarországi fő partner); Nagykapos és Vidéke Társulás (Felvidék, Szlovákia); Unio Traian Vuia Szakképző Intézet (Szatmárnémeti, Románia) és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (Beregszász, Ukrajna).
Az elmúlt másfél év alatt 10 tevékenységi kört végeztünk el. A zárókonferencián dr. Váradi Natália mint a főiskola Felnőttképzési Központjának vezetője bemutatta a részlege irányítása alatt elért eredményeket.
A konferencián részt vett Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke, aki hangsúlyozta az ilyen jellegű projektek fontosságát, s hogy a 2014–2020-as pályázati ciklusban szintén lehet majd ilyen hasznos és sikeres projekteket kitalálni és megvalósítani. Gergelyné Szűcs Ágnes, a fő partner projektkoordinátora összefoglalta a tevékenységsorozat sajátosságait, egymásra épülésének logikáját és azt, hogy a határon keresztüli együttműködést hogyan segítette ez a program. Ezt követően az egyes partnerek mutatták be saját nézőpontjukból az eredményeket. Lehetőséget kaptak a partnerintézetek végzős hallgatói is, hogy ismertessék véleményüket a képzési sorozat egészét illetően. A Rákóczi-főiskola hallgatói csoportját Ködöböcz-Gerzsenyi Ilona képviselte. Ezenkívül intézményünk képviseletében jelen volt a falusi vendéglátó képzés oktatója, Csizmár Sarolta, valamint a pénzügyi teljesítés sikerességét garantáló pénzügyi részleg képviselői.
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát bemutató vezetői előadásban elhangzott, hogy a projekt utolsó két félévében valósultak meg a különböző felnőttképzési tanfolyamok. Ezt egy toborzási időszak előzte meg, amelynek eredményeként 45 jelentkező adta be a dokumentumait. Az első képzésen – amely alapkompetencia-fejlesztés néven valósult meg – 40 hallgató kezdte meg tanulmányait, amelyet 24 sikeresen befejezett. Ez a képzés 180 órában valósult meg szeptember és október folyamán. Ezt követően október és december között 300 órában ún. rongyszőnyegszövő képzést szerveztünk, melynek végén 20 hallgató részesült a főiskola által kiállított elismerő tanúsítványban. A sikeresen teljesítő hallgatók folytathatták tanulmányaikat a falusi vendéglátó OKJ-s tanfolyamon. Ezt a lehetőséget 14 hallgató választotta, akik közül 12-en sikeresen teljesítették a magas szakmai követelményeket támasztó képzési feltételeket. A vizsgákra Máriapócson (Magyarország) került sor május második hetében.
A sikeresen teljesítő hallgatók számára még egy képzési modulra volt lehetőség, ami a munkahely megszerzése és megtartása területén kínált hasznos tudást.
A képzési spektrum nem merült ki a fentiekben felsorolt területeken, lehetőség volt arra is, hogy a négy ország által delegált felnőttképzési szakembereket képezzék. Az ún. Képzők képzése 66 órában valósult meg négy helyszínen (Nagykapos, Szatmárnémeti, Nyíregyháza, Beregszász). A Rákóczi-főiskolát 5 szakember képviselte ezen a tanfolyamon.
Azonban a tevékenységeknek csupán egy részét képezte a képzések szervezése. Ezen kívül a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola igen komoly infrastruktúrafejlesztést tudott megvalósítani. Egyrészt kiépítésre került egy informatikai szaktanterem, egy rongyszőnyegszövő szaktanterem 20 db szövőkerettel, valamint egy speciális tankonyha, amely a falusi vendéglátás oktatásánál volt nélkülözhetetlen feltétel. A projekt továbbmutató jellegét jelzi, hogy ezek a fejlesztések nem csak jelen képzések területén hasznosulhattak, hanem az intézmény további képzéseket tud majd a jövőben ezeken a helyszíneken lebonyolítani.
A projekteredmények (indikátorok) között volt még a képzéseken felhasznált tananyagok fejlesztése, a képzésekbe bevont oktatók és hallgatók mobilitásának megszervezése. Ez utóbbi arról szólt, hogy a főiskolánk oktatója és hallgatói meglátogatták a felvidéki, magyarországi és erdélyi partnerek képzőhelyeit, valamint ők is eljöttek hozzánk. A zárókonferencián ünnepélyes keretek között Takács Eszter, a TKKI Nyíregyházi Igazgatóságának igazgatója, valamint Csizmár Sarolta, a II. RF KMF képzési oktatója adta át az OKJ-s bizonyítványokat és nemzetközi elismerést igazoló ún. Europass mellékletet.
A tevékenységsorozat további jelentős része volt egy olyan speciális kutatómunka és tanulmánykötet elkészítése, amely bemutatja az egyes régiók roma kisebbségének sajátos helyzetét a lokális térségben.
A projektelemek sikeres megvalósítását segítette, hogy szakmai konferenciák és találkozók valósultak meg mind a négy helyszínen, amelyről régiónként folyamatosan tájékoztatást adtunk a helyi médiában.
Amint a fenti leírás mutatja, a megvalósuló pályázati projekt sokrétű, egymást szinergikusan segítő és a térség adottságaira és lehetőségeire építő programegyüttesből állt össze, ami segíti mind az egyes intézmények, mind az egyes tájegységek jobb együttműködését, valamint az elért célközönség munkaerőpiacon való megmaradásának az esélyét. Bízunk benne, hogy a jövőben hasonló sikeres európai uniós projektet tudunk megvalósítani!

Felnőttképzési Központ

Viewing all 69 articles
Browse latest View live