Quantcast
Channel: Rákóczi-főiskola – Kárpátalja.ma

Fontos információk a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán induló Élelmiszermérnök alapképzési (BSc) szakkal kapcsolatban

$
0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola a gödöllői Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Karával együttműködve felvételt hirdet Ukrajnában nem akkreditált Élelmiszermérnök képzési programra, melyre érettségi bizonyítvány megszerzése után lehet jelentkezni, független tesztelésen szerzett szertifikátok benyújtása nélkül.A Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Kara várja azok jelentkezését, akik érdeklődnek az élelmiszeripar, azon belül a borászat, tej- és húsfeldolgozás, élelmiszer tartósítás, édes- és sütőipar, sörkészítés iránt. A két felvételi tárgy közül az egyik agrár-élelmiszeripari termelésben szerzett, igazolt 5 éves szakmai tapasztalattal kiváltható, amely maximális pontot jelent a pontszámítás során. További információ a Kar honlapján a “Felvételizőknek – Határon túli képzések” oldalon olvasható, valamint érdeklődni lehet a +36 (1)-305-7293 telefonszámon is.”
A képzési programokra történő jelentkezési határidőkről a Főiskola honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők. A jelentkezés kezdete: július 12.
További információk a (+3803141)-2–43-43-as telefonszámon, a www.kmf.uz.ua honlapon vagy a főiskola felvételi irodájában kaphatók.

 


A KMPSZ központi tanévnyitó ünnepséget szervezett

$
0
0

2018. szeptember 8-án tartotta meg a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség központi tanévnyitó ünnepségét, melynek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola adott otthont. Az esemény Ady Endre szavainak jegyében került lebonyolításra: „Ami fél, azt el ne fogadd, egészet akarj és egészet adj!”

A programot Szabad Tamara Szintia, a II. RF KMF Felsőfokú Szakképzési Intézet tanulója nyitotta meg szavalatával, melyben Illyés Gyula Haza, a magasban című versét adta elő.

A vendégek köszöntését és bemutatását követően Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke tartotta meg ünnepi beszédét, melyben összegezte az elmúlt tanév nehézségeit, kihívásait, valamint beszámolt az újításokról, fejlődésekről, melyek a magyar kormány támogatásával jöhettek létre. Hangsúlyozta az elkövetkezendő tanév megpróbáltatásait, melyekre az iskoláknak számítaniuk kell, ezek főként a tankönyv és módszertani segédanyagok hiánya. Ám a  nehézségek ellenére mégis pozitív gondolatokkal és hozzáállással erősítette a résztvevő pedagógusokat.

A beszámolót követően felszólalt többek között Brenzovics László, az ukrán parlament képviselője, valamint Beke András Mihály konzul.

Az eseményen sor került a Beregszászi 6. számú Horváth Anna Általános Iskola első osztályos tanulóinak műsorára, majd azt követően átadták a Széchenyi Jótékonysági Alapítvány és a KMPSZ egységcsomagjait a tanulóknak. Végezetül Zán Fábián Sándor püspök áldotta meg a gyermekeket.

A jelenlévők az áldást követően egy népdalcsokrot hallgathattak meg Kovács Abigél, a Mezővári Credo Énekegyüttes tagjának előadásában.

A hagyományokhoz hűen felszólalt egy, a szakmában már sok éve tevékenykedő – Komári Ibolya, a Kisbégányi Általános Iskola tanára –, valamint egy pályakezdő – Mester Csilla, a Vári II. Rákóczi Ferenc Középiskola tanára – pedagógus.

A program zárásaként a résztvevők közösen elénekelték a Szózatot.

Tóth Krisztina

Kárpátalja.ma

Jótékonysági kézműves nap a Rákóczi-főiskolán

$
0
0

Ilyenkor, karácsony előtt lépten-nyomon jótékonysági rendezvényről, adománygyűjtésről hallunk. S az ember adakozik, mert adni jó, adni öröm. Eme gondolat mentén szervezett jótékonysági kézműves napot a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola magyar tanszéki csoportja. A december 13-i eseményen a tanszék tanárai, munkatársai és diákjai vettek részt.

A kézműves nap nem új keletű a tanszék életében. Idén negyedik alkalommal került sor a programra Kész Margit és Mádi Gabriella oktatók szervezésében. A korábbi évek gyakorlatát követve a tanszék munkatársai önköltségen vásárolták az alapanyagokat, melyekből aztán Kalanics Éva, kézműves vezetésével adventi és karácsonyi díszeket, képeslapokat, angyalkákat, valamint különböző dekorációkat készítettek. A termékek zömében természetes anyagok felhasználásával készültek. A résztvevők lelkesen vágtak, ragasztottak, varrtak, fontak, melynek eredményeképpen gyönyörű alkotások születtek.

A nap folyamán elkészült darabokat a diákok eladják. Az ebből befolyt összeget jótékony célra ajánlják fel, ahogy az korábban is történt.
Az esemény a kézművesség mellett kiváló csapatépítő program is volt. A közös kántálás és a karácsonyi történetek pedig csak fokozták az ünnepi hangulatot.

Gál Adél
Kárpátalja.ma

Angol szakosok karácsonyi műsora a Rákóczi-főiskolán

$
0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola angol szakos hallgatói igazi karácsonyi hangulattal töltötték meg az intézmény egyik előadótermét december 20-án.

Az ünnepséget az első évfolyamosok tánca nyitotta, majd a második évfolyamos hallgatók vidám jelenete következett.

Karácsonykor minden megtörténhet, mert ez a csodák ideje. Ezt a gondolatot közvetítette a diákok által készített kisfilm, mely főiskolás szemmel mutatta be a karácsony üzenetét. Valódi ünnepi légkört teremtett a színpadra az angol szakosok tánca, melyet Szilágyi László főiskolai tanár vezetésével adtak elő a hallgatók.

A műsor záróakkordjaként különböző nézőpontból mutatták be a diákok a „menni vagy maradni” kérdést, mely ma igen nagy dilemma sok kárpátaljai család számára. Karácsonykor azonban minden út haza vezet, mert az ünnep csak akkor teljes, ha szeretteink körében tölthetjük azt.

A rendezvény központi üzenete az ünnep szeretetteljes megélése volt. A rohanás, a munka közepette legyen időnk a valóban fontos dolgokra: a szeretet és a hit megélésére. Találjuk meg együtt a békét otthon, a családban!

Gál Adél
Kárpátalja.ma

Nyílt napot tartottak a Rákóczi-főiskolán

$
0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) minden év elején nyílt napot szervez. A program célja, hogy tájékoztassák a felvételi előtt álló fiatalokat a szabályzatokról, a főiskola rendjéről és vonzóvá tegyék számukra az intézményt.

Idén január 10-én nyitotta meg kapuit a főiskola az általános és a középiskolai tanulók, s azok szülei előtt. Mintegy másfél száz érdeklődő gyűlt össze az átriumban, ahol elsőként Orosz Ildikó, az intézmény rektora köszöntött mindenkit, s mutatta be a főiskola választható szakjait.

Ezt követően Rácz Béla rektorhelyettes az intézmény életéről, az általuk nyújtott lehetőségekről tartott tájékoztatót. Fodor Gyula rektorhelyettes a felsőoktatási intézmény diákok számára is elérhető nemzetközi kapcsolatait mutatta be. Kiemelte ezek közül az Erasmus+ és a Makovecz-programot, melyek által külföldi tanulási lehetőségek is megnyílnak a főiskola hallgatói előtt.

Soós Katalin, a II. RF KMF Felsőfokú Szakképzési Intézetének vezetője mutatta be az általa vezetett képző szakjait. Kiemelte, hogy az oda jelentkező hallgatók nemcsak érettségit tehetnek, hanem már egy képesítéssel a kezükben indulhatnak tovább tanulni, vagy rögtön munkába is állhatnak.

Mindezeket összefoglalva, a felvételi menetéről, szabályzatáról Bárány Béla, a főiskola felvételi bizottságának titkára tartott részletes tájékoztatót. Az intézmény kollégiumainak működéséről pedig Kohut Attila, gazdasági rektorhelyettes beszélt.

A tájékoztatók után minden érdeklődő megtekinthette a főiskolát, tervezett szakirányuknak megfelelően ismerkedhettek a tanszékekkel és az oktatókkal.

Gál Adél
Kárpátalja.ma

Еlkészült a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola 2019. évi felvételi szabályzata

$
0
0

Elkészült a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola 2019. évi felvételi szabályzata, amelyet a felsőoktatási intézmény tudományos tanácsa 2019. január 28-án véglegesített. A 2019. évi felvételi eljárásra vonatkozó legfrissebb tudnivalókról Bárány Bélát, a főiskola felvételi bizottságának felelős titkárát kérdeztük.– Milyen képzési szintekre hirdet felvételt 2019-ben a Rákóczi-főiskola?
– Az előző esztendőhöz hasonlóan 2019-ben is molodsij szpecialiszt (ifjú szakember), bachelor és magiszteri szintű képzésekre hirdetünk felvételt a Rákóczi-főiskolán.
– Kezdjük a felvételi szabályok ismertetését a molodsij szpecialiszt képzési szinttel!
– Ami az ifjú szakember képzési szintet illeti, nincsenek jelentős változások 2018-hoz képest. A Rákóczi-főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézete a 2018-as esztendőhöz hasonlóan 2019-ben is öt szakra hirdet felvételt: szociális munka, óvodapedagógia, alkalmazott matematika, turizmus, valamint számvitel és adóügy. E szakokra az általános iskolai és a középiskolai végzettséggel rendelkezők egyaránt jelentkezhetnek.
Elsősorban az általános iskolai végzettséggel rendelkezőket várjuk, tehát azokat, akik befejezték a kilencedik osztályt. Nekik két felvételi vizsgát kell tenniük: az egyik minden szak esetében az ukrán nyelvű tollbamondás, a másik valamilyen közismereti tárgy, amelyet a felvételiző által választott szaktól függően intézményünk határoz meg. A számvitel és adóügy, valamint az alkalmazott matematika szakok esetében ez a tárgy a matematika, a turizmuson a földrajz, míg a szociális munka, valamint az óvodapedagógia szakok esetében magyar és világirodalomból kell felvételi vizsgát tenni.
Az érettségivel, vagyis a 11. osztály befejezése után jelentkezők a második évfolyam megüresedett helyein kezdhetik meg tanulmányaikat a molodsij szpecialiszt szintű képzéseinken. Nekik a 2019-es külső független értékelésen (ZNO) szerzett két tanúsítvány (szertifikát) benyújtásával lehet jelentkezni az alkalmazott matematika, turizmus, szociális munka, valamint számvitel és adóügy szakokra. Valamennyi szak esetében kötelező jelentkezési feltétel az ukrán nyelvből és irodalomból szerzett tanúsítvány. A másik szertifikátot az intézményünk által az adott szakra meghatározott közismereti tárgyból kell megszereznie a jelentkezőnek. A 2019-es felvételi szabályzat értelmében a második benyújtandó szertifikátot két szak esetében is három-három tárgy közül választja meg szabadon a jelentkező. A szociális munka szak esetében az Ukrajna történetéből, matematikából vagy idegen nyelvből szerzett szertifikát valamelyikét fogadjuk el a jelentkezőtől, míg turizmus szakon a földrajzból, Ukrajna történetéből vagy idegen nyelvből szerzett szertifikát jöhet szóba. Ugyanakkor a számvitel és adóügy, valamint az alkalmazott matematika szakokon egyedül a matematikából szerzett szertifikátot fogadjuk el.
– Számítaniuk kell változásokra a korábbi szabályokhoz képest a 2019-ben felvételizőknek?
– Jövőre az ifjú szakember képzési szintre középfokú végzettség alapján jelentkezőktől a 2019-ben külső független értékelésen szerzett tanúsítványok mellett elfogadják a 2017-ben és 2018-ban kiadott szertifikátokat is. Kivételt képeznek e tekintetben az idegen nyelvekből szerzett tanúsítványok, amelyekből csak a 2018-as és 2019-es szertifikátokat fogadhatjuk el, mégpedig angol, német, francia és spanyol nyelvből.
Fontos tudni, hogy azoknak, akik 2019. május 1-jéig betöltik 14. életévüket, jelentkezéskor kötelezően be kell mutatniuk a személyi igazolványukat. Azoktól, akik csak május 1-je után lesznek 14 évesek, a születési bizonyítványukat (keresztlevelüket) is elfogadják a személyazonosság igazolására.
Mi a helyzet azokkal, akiknek van ugyan érettségi bizonyítványuk, de nincs külső független értékelésen szerzett szertifikátjuk, mégis szeretnének jelentkezni az ifjú szakember képzési szintre?
– Ők az általános iskolai bizonyítványuk alapján jelentkezhetnek, és felvételi vizsgát kell tenniük, akárcsak a kilenc osztályt végzetteknek. Ezeket a jelentkezőket csak az első évfolyamra tudjuk felvenni, vagyis újra át kell majd venniük a középiskolai tananyagot.
Mit kell tudniuk az alapképzésre (bachelor szint) jelentkezőknek?
– 2019-ben a Rákóczi-főiskola 12 szakon hirdet bachelor szintű képzést: ukrán nyelv és irodalom, magyar nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, biológia és az ember egészsége, földrajz, kémia, matematika, történelem, tanítói szak, óvodapedagógia, turizmus, illetve számvitel és adóügy. Ezekre a képzésekre nappali és levelező tagozaton egyaránt, középiskolai végzettség alapján várják a jelentkezőket az első évfolyamra. Valamennyi szakra külső független értékelésen szerzett három tanúsítvánnyal lehet jelentkezni. Minden szak esetében kötelező tanúsítványt felmutatni ukrán nyelvből és irodalomból. 2019 nyarán a felsőoktatásba jelentkezőktől a 2019-es tanúsítványok mellett a 2017-ben és 2018-ban szerzett szertifikátokat is elfogadják. Kivételt képeznek e tekintetben az idegen nyelvekből szerzett szertifikátok. A felsőoktatási intézmények csak a 2018-as és a 2019-es szertifikátokat fogadhatják el a következő nyelvekből: angol, német, francia és spanyol.
Az oktatás és pedagógia képzési ághoz tartozó szakok esetében (ide sorolhatók az óvodapedagógia, történelem, tanítói, ukrán nyelv és irodalom, magyar nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, biológia és az ember egészsége, földrajz, matematika, kémia szakok) a szabályozás 2019-ben is lehetővé teszi, hogy az egyik szertifikát helyett, harmadik tárgyként, a jelentkezők magyar nyelvből belső vizsgát tegyenek a főiskolán. Azok számára biztosíthatja a továbbtanulást ez a lehetőség, akiknek csupán két szertifikátot sikerült szerezniük a külső független értékelés során.
Az előző évhez hasonlóan mindjárt a második évfolyamra jelentkezhetnek azok az alapképzésre felvételizők, akik már rendelkeznek bármilyen szakirányú molodsij szpecialiszt, bachelor vagy szpecialiszt szintű diplomával, illetve akik már legalább egy évet befejeztek az alapképzésben. Nekik a beiratkozáshoz csupán a szaktárgyukból kell felvételi vizsgát tenni a Rákóczi-főiskolán. Újdonság, hogy 2019-ben mindazok, akik alapképzésben a számvitel és adóügy szak második évfolyamára szeretnének jelentkezni molodsij szpecialiszt szintű oklevél alapján, a felvételi versenyben az ukrán nyelv és irodalomból szerzet szertifikát, valamint a szaktárgyi felvételi vizsga érdemjegye alapján vehetnek részt. Ukrán nyelvből és irodalomból egyaránt elfogadják a 2017-ben, 2018-ban és 2019-ben szerzett szertifikátokat.
Az ukrán nyelvből és irodalomból szerzett tanúsítványon kívül milyen további szertifikátokra van szükségük az alapszintű (bachelor) képzésre jelentkezőknek 2019-ben?
– Az ukrán nyelvből és irodalomból szerzett szertifikát mellett a következő tanúsítványokat kell benyújtaniuk a jelentkezőknek a második, valamint a harmadik felvételi vizsgatárgyakból:
– óvodapedagógia szakra: Ukrajna története, biológia vagy magyar nyelv;
– tanítói szakra: matematika, biológia vagy magyar nyelv;
– történelem szakra: Ukrajna története, idegen nyelv vagy magyar nyelv;
– ukrán nyelv és irodalom szakra: Ukrajna története, idegen nyelv vagy magyar nyelv;
– magyar nyelv és irodalom szakra: Ukrajna története, idegen nyelv vagy magyar nyelv;
– angol nyelv és irodalom szakra: Ukrajna története, angol nyelv vagy magyar nyelv;
– biológia és az ember egészsége szakra: matematika, biológia vagy magyar nyelv;
– földrajz szakra: Ukrajna története, földrajz vagy magyar nyelv;
– matematika szakra: matematika, angol nyelv vagy magyar nyelv;
– kémia szakra: matematika, kémia vagy magyar nyelv;
– turizmus szakra: Ukrajna története, földrajz vagy idegen nyelv;
– számvitel és adóügy szakra: matematika, földrajz vagy idegen nyelv.
Milyen lehetőségeket kínálnak azok számára, akiknek nem sikerült tanúsítványokat szerezniük a független tesztvizsgákon?
– Azok, akiknek nem sikerült megfelelniük a független tesztvizsgákon, jelentkezhetnek a főiskolánkon zajló, magyarországi felsőoktatási intézmények által meghirdetett kihelyezett képzések valamelyikére. A gödöllői Szent István Egyetem kertészmérnök, mezőgazdasági mérnök, illetve élelmiszeripari mérnök képzéseket indít Beregszászban. A Nyíregyházi Egyetem gazdálkodás és menedzsment szakot, a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola és a Sárospataki Református Teológiai Akadémia pedig református katekéta-lelkipásztori munkatárs, illetve görögkatolikus katekéta szakot hirdet a Rákóczi-főiskolán. A Debreceni Egyetem is együttműködik főiskolánkkal, s négy szakon indít kihelyezett képzést: ápolás és betegellátás, gazdaságinformatikus, mérnökinformatikus és szociálpedagógia. E képzésekre a jelentkezők a külső független értékelésen szerzett szertifikát nélkül, érettségi bizonyítvány alapján felvételizhetnek. A Károli Gáspár Református Egyetem által meghirdetett magyar mint idegen nyelv képzésre az oktatás és pedagógia képzési ághoz tartozó valamely alapszintű (bachelor) képzésben szerzett oklevéllel rendelkezők jelentkezhetnek majd.
Mi a helyzet a magiszteri szintű képzés 2019-es felvételi szabályzatával?
– A magiszteri képzési szinten 2019-ben hét szakra hirdet felvételt a Rákóczi-főiskola: matematika, történelem és régészet, magyar nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, ukrán nyelv és irodalom, tanítói, valamint biológia. Jelentkezni ezekre a képzésekre az alapképzésben szerzett bachelor szintű oklevéllel, vagy szpecialiszt, esetleg magiszter szintű diploma birtokában lehet. A jelentkezőknek a szaktárgyukból, illetve idegen nyelvből kell felvételi írásbeli vizsgát tenniük. Azoknak, akik nem az elvégzett alapszaknak megfelelő mesterképzésre jelentkeznek, egy további különbözeti felvételi vizsgát is tenniük kell.
Érdemes külön szólni a történelem és régészet szakról, mivel a 2019-es felvételi szabályzat értelmében az erre a szakra jelentkezőknek a szaktárgyi vizsga mellett úgynevezett egységes felvételi vizsgát kell tenniük idegen nyelvből (єдиний вступний іспит з іноземної мови). Ez a vizsgatípus a ZNO-hoz hasonló rendszerben lebonyolítandó megmérettetés. A jelentkezőknek elektronikusan kell regisztrálniuk erre a felvételi vizsgára 2019. május 13. és június 3. között. Az országos felvételi szabályzat az egységes felvételi vizsga napját idegen nyelvből július 2-ára tűzte ki.
Mit kell tudni a főiskolán tartandó felvételi vizsgákról?
– A felvételi vizsgák anyaga alig változott az elmúlt évekhez képest, ily módon a vizsgatételek remélhetőleg nem állítják megoldhatatlan feladat elé a jelentkezőket. Egyébként a felvételi vizsgák témái és a különböző típusú mintafeladatok minden tárgyból és minden képzési szintre vonatkozóan megtalálhatók intézményünk honlapján (www.kmf.uz.ua). Ugyanitt olvasható a felvételi eljárással kapcsolatos minden egyéb információ is.
– Mire figyeljenek oda 2019-ben azok, akik a Rákóczi-főiskolára szeretnének felvételizni?
– Elsősorban arra kell figyelni, hogy időben jelentkezzenek be a külső független értékelésen való részvételre, ennek elmulasztása ugyanis lehetetlenné teszi a jelentkezést a felsőoktatási intézményekbe. Az érettségizők jelentkezése a ZNO-ra idén 2019. február 5-től március 25-ig tart. A jelentkezés során fordítsanak különös figyelmet arra, hogy az általuk választott főiskolai szakra mely tárgyakból kell tesztet írni, illetve szertifikátot szerezni.

hk

Amikor a csendes generáció megszólal – Szónokverseny a Rákóczi-főiskolán

$
0
0

Negyedik alkalommal rendezték meg a Kárpátaljai Magyar Szónokversenyt. A megmérettetésen a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézetének (II. RF KMF FSZI) diákjai vettek részt. Az eseménynek a Fodó Sándor Kulturális Központ adott otthont március 14-én.

A szónokverseny megnyitóján Soós Katalin, a II. RF KMF FSZI igazgatónője és Szilágyi Mátyás, Magyarország Beregszászi Konzulátusának főkonzulja köszöntötte a diákokat.

– Ezen a rendezvényen nemcsak a ’48–49-es fiatalok gondolatait idézzük meg, hanem lehetőséget adunk arra, hogy a mostani fiatalok gondolatait meghallgassuk, ezzel felhívjuk a figyelmet annak a fontosságára, hogy mi itt, Kárpátalján anyanyelvünkön tudunk tanulni, dolgozni, élni – mondta az igazgatónő. – Látjuk, hogy van remény, és az, hogy vannak fiatalok, akik ezeket a gondolatokat továbbviszik, ez ad reményt a továbbiakban.

Szilágyi Mátyás főkonzul Babits Mihály szavait idézte, miszerint „a magyar szónoklat nem szellemi torna, mint a francia, nem is a szavak pátosza, mint a latin, de még kevésbé érzelmi ömlengés: hanem a lelkiismeret komoly szava”.

Kudlotyák Krisztina, a szakképzési intézet tanára elmondta, hogy a virtuális világban élő csendes generáció tagjai azok, akik a versenyen beszélni fognak, és kiemelte a mindennapi életben is használatos helyes, jól megfogalmazott, érvekkel alátámasztott beszéd fontosságát.

Ezután a 16 jelentkező előre elkészített, maximum öt perc terjedelmű, memorizált beszédet adott elő „S élted a haza életének egy pillanata is…” – gondolatok a márciusi ifjakról címmel.

A zsűri hosszas tanácskozás után hozta meg a döntést, melynek értelmében az első helyezett Mátyus Boglárka lett, a második helyen a tavalyi győztes, Nagy Emília végzett, a harmadik helyezést pedig Orbán Viktória érte el, valamint különdíjban részesült Darcsi Barbara. A helyezettek pénzjutalom mellett becses könyveket vehettek át a beregszászi konzulátusnak köszönhetően, a különdíjast pedig értékes CD-kkel ajándékozták meg (szintén a beregszászi konzulátus által). Ezen felül az első helyezett és a különdíjas ősszel az Európai Parlamentben tehet látogatást Bocskor Andrea európai parlamenti képviselő jóvoltából.

A díjkiosztó végén a zsűri nevében dr. Rácz Béla, Rákóczi-főiskola rektorhelyettese értékelte a magas színvonalú versenyt, és jó tanácsokkal látta el a versenyzőket.

A Kárpátaljai Magyar Szónokversenyt 2015 óta szervezik meg a szakképzési intézet diákjai számára. A verseny célja a közéleti, szakmai, valamint pedagógiai szerepekre való felkészítés, a komplex nyelvhasználat színvonalának emelése és a hagyományápolás.

Szabó Kata
Kárpátalja.ma

Jubilált a felsőoktatási intézmények kórustalálkozója

$
0
0

Kerek évfordulóhoz érkezett a Felsőoktatási Intézmények Nemzetközi Kórustalálkozója, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola 2019-ben 10. alkalommal rendezte meg az eseményt. Március 26-án a főiskola átriumába négy országból nyolc kórus érkezett, hogy bemutassa repertoárját, tapasztalatot cseréljen, s együtt énekeljen a majd háromszáz főt számláló összkarban.
A kétévente megszervezett esemény nyitóakkordja a Rákóczi Napok programsorozatnak. A rendezvényen nem zsűri, hanem egymás és a közönség előtt lépnek fel a kórusok, minősítés és versengés nélkül. A hangverseny célja, hogy alkalmat teremtsen a különböző kultúrák, országok, intézmények találkozására az egyetértés és a vendégszeretet jegyében.

Az idei találkozóra Magyarországról, a Partiumból, Felvidékről és Kárpátaljáról érkeztek kórusok, akik bebizonyították, milyen sokrétű és változatos műfaj a karéneklés. A fellépők sorát a házigazda kórusa nyitotta, amelyben az intézmény óvodapedagógia és tanító szakos hallgatói énekelnek. A pedagógusjelöltek sokoldalú tehetségét jött bizonyítani a komáromi Cantus Iuventus is: Orsovics Yvette karnagy mozdulatai nyomán a klasszikus kórusirodalmi művek mellett a könnyedebb hangvételű darabok is kiválóan szóltak: a majd 50 főt számláló nőikar játszva hódította meg a közönséget.

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola kórusa

A Nyíregyházi Egyetem Gaudeamus kórusa, Kerekes Rita karnagy irányításával, és a Partiumi Keresztény Egyetem Vegyeskara, Kovács Gábor karnagy vezetésével szintén bűvkörébe vonta a teltházas nézőteret.

Az egri Eszterházy Károly Egyetem Énekkara Ernst Pepping balladáját hallgatva szinte láthatóan elevenedett meg a történet, melyben a szerelmi csalódástól elkeseredett leány a vasúti síneken vet véget életének. A tőlük megszokott klasszikus eleganciával énekelt az Ungvári Zádor Dezső Zeneművészeti Koledzs leánykara Dankanics Hanna karnagy vezetésével. Egyedülálló színfoltja volt a találkozónak az Ungvári Nemzeti Egyetem „Bojánok” férfikórusának népi összeállítása.

A Munkácsi Állami Egyetem Cimboriki népi kórusa után Leszja Dicsko muzsikája következett, melyben Jaroszlav Bilicsko karmester olyan pontos harmóniában tartotta a szólamokat, mintha egyetlen hangszeren játszana. Ukrán népdalfeldolgozásokkal, egy kolomijkával, végül vastapssal búcsúztak a munkácsiak a beregszászi színpadtól.

A találkozó végén a résztvevők a Berkesi Sándor által megzenésített Rákóczi jelmondattal búcsúztak: cum Deo pro patria et libertate. Aki énekel, az kétszeresen imádkozik. Aki pedig kórusban énekel, az embertársaira odafigyelve, a világmindenség harmóniájára hangolódva imádkozik.

Kiss Julianna

Kárpátalja.ma


A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola pótfelvételt hirdet

$
0
0

BACHELOR szinten az első évfolyam levelező tagozatára ukrán, magyar, angol, biológia, földrajz, matematika, történelem, tanítói, óvodapedagógia, turizmus, illetve számvitel és adóügy szakra. Ezekre a szakokra 2019. augusztus 5–30. között, elektronikus formában lehet jelentkezni.
MAGISZTERI szinten a Történelem és régészet szak nappali és levelező tagozatára, azok számára, akik 2019. július 2-án a ZNO rendszerben sikeresen teljesítették az egységes Idegen nyelv vizsgát. A jelentkezési kérelmek benyújtására, erre a szakra 2019. szeptember 2–20. között van lehetőség a Főiskola Kossuth tér 6. szám alatt található Felvételi irodájában.
További információk a (+3803141)-2-43-43-as telefonszámon, a www.kmf.uz.ua honlapon, vagy a főiskola felvételi irodájában kaphatók.

Álláshirdetés

$
0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola állást hirdet kézilabda és röplabda edzői poszt betöltésére (szerződéses alapon).

Feltételek:
– Felsőfokú szakmai végzettség;
– Kézilabda edzői munkaviszony legalább 5 év.

A pályázati anyagnak a következőket kell tartalmaznia:
– szakmai önéletrajz;
– az oklevelek/tanúsítványok fénymásolata;
– motivációs levél.

Jelentkezni lehet a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Személyzeti Osztályán munkaidőben a Beregszász, Kossuth tér 6. szám alatt.

Jelentkezési határidő: 2019. október 10.

Az álmodók és a Fekete-Tisza – Irodalmi napok Beregszászban

$
0
0

A III. Kárpátaljai Irodalmi Napok második állomásaként Marcsák Gergely Fekete-Tisza című verseskötetét mutatták be a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán november 27-én. A bemutatót a főiskola filológusainak versszínházi előadása színesítette. A program a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság szervezésében és a Rákóczi-főiskola Magyar Tanszéki Csoportjának társszervezésében valósult meg.

A beregszászi főiskola magyar szakos hallgatói versszínházukban az álmokat próbálták befogni kárpátaljai versek segítségével. Olyan jelentős kárpátaljai irodalmárok költeményei elevenedtek meg, mint Füzesi Magda, Penckófer János vagy Bakos Kiss Károly. A darabot Mónus Dóra, a Magyar Tanszéki Csoport tanársegéde rendezte.

A Fekete-Tisza bemutatóján a szerzővel, Marcsák Gergellyel Mádi Gabriella, az említett tanszéki csoport oktatója beszélgetett.

Marcsák Gergely 1990-ben született Kincseshomokon. 2010 óra publikál verseket, tanulmányokat és rövidprózákat. A Debreceni Egyetem Irodalom és Kultúratudományok Doktori Iskolájának abszolvált doktorandusza. Első kötete, a Fekete-Tisza Gérecz Attila-díjat nyert.

A művész kifejtette, hogy milyen nehézségei vannak egy pályakezdő irodalmárnak, és hogy mire kell odafigyelnie, ha építő kritikát kap.

– Azt gondolom, hogy a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság egy olyan műhelykör, ahol igenis ki tud bontakozni egy fiatalnak a tehetsége – mondta Marcsák Gergely, majd hozzátette, hogy Magyarországon is sok lehetősége van egy szárnybontogatónak. Nagy segítség az indulásban az Előretolt Helyőrség Íróakadémia, aminek a költő maga is a hallgatója. Megosztotta a közönséggel azt is, hogy eleinte ihletből írt, ma már viszont tudatosan keresi a témákat. Azt is elárulta, hogy szeretne kárpátaljai történeteket és legendákat versbe önteni.

A kérdések után a költő felolvasta könyvéből a Dovbus, az Alkony a vitrinben, az Opsi, valamint a címadó verset, a Fekete-Tiszát.

A találkozót fórum zárta, ahol a résztvevők megtudhatták, hogy miért Fekete-Tisza lett a kötet címe. Marcsák Gergely elmondta, hogy a címhez a borító is szorosan kapcsolódik: a fedőlapon a víz mellett fatörzset láthatunk, ami a címadó vers refrénjében hallható tutajra utal.

A III. Kárpátaljai Irodalmi Napok harmadik állomása november 28-án a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézete, ahol Zalán Tibor, Kürti László és Oláh András részvételével író-olvasó találkozót tartanak Csordás László moderálásával.

Szabó Kata
Kárpátalja.ma

V. Adventi Jótékonysági Kézműves Nap a Rákóczi-főiskolán

$
0
0

Karácsony készül, emberek!
Szépek és tiszták legyetek!
Súroljátok föl lelketek,
csillogtassátok kedvetek,
legyetek újra gyermekek
hogy emberek lehessetek!
(Wass Albert)

Immár ötödik alkalommal rendeztek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán Adventi Jótékonysági Kézműves Napot. A Magyar Tanszéki Csoport által szervezett rendezvényen a hallgatók saját kézügyességüket és kreativitásukat próbára téve szebbnél szebb adventi és karácsonyi díszeket, mécseseket, ajándéktárgyakat készítettek december 11-én. A természetes alapanyagok beszerzését a tanszék kollektívája vállalta. A diákok munkáját Kalanics Éva salánki kézműves segítette ötletekkel és hasznos tanácsokkal.

„Az egész napos rendezvényen a karácsonyi hangulat jegyében zajlott a munka, melyből minden évfolyam magyar szakos hallgatója kivette a részét. Sőt egyre több szakról jönnek diákok, aki maguk is csatlakoznak akciónkhoz” – meséli Kész Margit, a rendezvény ötletgazdája, szervezője.

Fotó: Facebook

Az elkészült tárgyakat a hallgatók a főiskola minden egységébe eljuttatták, hogy mindenki értesüljön róla, s hogy a jótékony céllal készült termékek megvásárlásával maga is hozzájárulhasson az akció sikerességéhez. Az idei évben a befolyt összeget a magyar szakon tanuló árva és félárva hallgatók megsegítésére ajánlják fel.

Cs.P.A.
Kápátalja.ma

Nyílt nap a Rákóczi-főiskolán – másodszor

$
0
0

Idén második alkalommal tartottak nyílt napot a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán január 23-án. A rendezvény célja, hogy az érdeklődők betekintést nyerhessenek a felsőoktatási intézmény és a hozzá tartozó egységek életébe, valamint tájékoztatást kapjanak a 2020. évi felsőoktatási felvételi eljárásról.

Az intézmény január 18-án, azaz szombaton tartott első ízben nyílt napot. Akkor leginkább a 11. osztályos tanulók voltak kíváncsiak a főiskola életére, a meghirdetett szakokra. A csütörtöki alkalomra a 9. osztályos tanulók jelentek meg nagyobb számban. Figyelmük a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézetre irányult, annak meghirdetett szakjaira és lehetőségeire. Az intézményt Soós Katalin igazgatónő mutatta be, aki felhívta a figyelmet a változásokra. A 2020/21-es tanévtől a Felsőfokú Szakképzési Intézetben négyéves szakgimnáziumi képzésre (fachova peredvischa osvita) lehet jelentkezni. Mint mondta: az itt végzett diákok többsége a Rákóczi-főiskola szakjain folytatja tanulmányait.

Az érdeklődők megismerhették a Felsőfokú Szakképzési Intézet mellett az Ukrajnában nem akkreditált Egán Ede Szakképzési Centrum szakjait is, ahol két éves OKJ-s szakképzés folyik Nagydobronyban és különböző magyarországi partnerintézményekben.

A főiskola működéséről és lehetőségeiről Rácz Béla, az intézmény rektorhelyettese beszélt.

„Aki hagyja magát, tudjuk képezni, s ehhez minden szintű és formájú képzést tudunk biztosítani” – mondta el Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora. A rektor átfogó képet adott az intézményről, kiemelve annak felszereltségét, mely országos szinten megállja a helyét. Ezt követően a kollégiumi lehetőségeket mutatta be.

A főiskolára való felvételi menetéről és az általános tudnivalókról Sztojka Miroszláv, a Felvételi Bizottság felelős titkára, a szakgimnáziumi felvételiről Kóré Dóra tájékoztatta a hallgatóságot.

A tájékoztatók után az iskolások szüleik vagy tanáraik kíséretében, a főiskola munkatársainak kalauzolásával végigjárhatták az intézmény termeit, megtekinthették az érdeklődési körüknek megfelelő szaktantermeket, illetve ismerkedhettek a főiskola infrastruktúrájával.

A Rákóczi-főiskola szakkínálatáról és felvételi szabályzatáról a www.kmf.uz.ua honlapon olvashatnak, illetve személyesen a II. RF KMF felvételi irodájában is érdeklődhetnek.

Gál Adél
Kárpátalja.ma

Ápolás és betegellátás szak a Rákóczi-főiskolán

$
0
0

A Debreceni Egyetem a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolával együttműködve idén 4. alkalommal indít Ukrajnában nem akkreditált alapképzést ápolás és betegellátás szakon nappali és levelező tagozaton egyaránt.

A jelentkezés feltételei:
– Bármilyen Magyarországon tett emelt szintű érettségi vizsga (magyar nyelv és irodalom, idegen nyelv, biológia, fizika, kémia, földrajz, egészségügyi ismeretek stb.)

– Jelentkezési lap és további hasznos információk a következő linkeken érhetőek el:

https://www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/jelentkezes
https://jelentkezesilap.ketszintu.hu/

Az emelt szintű érettségi vizsgára való jelentkezés határideje: 2020. február 15.

– Az emelt szintű érettségi vizsga vélhetően kiváltható lesz egy felsőoktatási felvételi szakmai vizsgával, de ez csak olyan tantárgyból lehetséges, amiből egyébként is tesz középiskolai érettségi vizsgát. (Ezzel kapcsolatban bővebb információ a későbbiekben várható).

Benyújtandó dokumentumok nappali tagozatra:
– a magyarországi emelt szintű érettségi vizsgát igazoló dokumentum
– az érettségi bizonyítvány közjegyző által lefordított és hitelesített változata magyar nyelven
– középiskolai 10-11. osztályos bizonyítvány
– személyigazolvány és identifikációs kód fénymásolata
– 4 db fénykép

Benyújtandó dokumentumok levelező tagozatra:
– a magyarországi emelt szintű érettségi vizsgát igazoló dokumentum
– az érettségi bizonyítvány közjegyző által lefordított és hitelesített változata magyar nyelven
– szakmai végzettséget igazoló dokumentum (ifjú szakember oklevél)
– munkaviszonyt igazoló dokumentum
– személyigazolvány és identifikációs kód fénymásolata
– 4 db fénykép

A dokumentumok benyújtására 2020. július 10-től augusztus 31-ig van lehetőség a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Tanulmányi Osztályán. (Beregszász, Kossuth tér 6., 133-as iroda).

II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola

Elkezdődtek a felvételi vizsgák a Rákóczi-főiskola szakgimnáziumában

$
0
0

Véget ért a jelentkezési időszak a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakgimnáziumában július 13-án. A meghirdetett szakokra összesen 92 ember regisztrált és 176 kérvényt nyújtottak be. A felvételi vizsgák időszaka július 15-én kezdődött. A részletekről Kóré Dóra, a szakgimnázium felvételi bizottságának titkára adott tájékoztatást.

 – Milyen szakokra lehetett jelentkezni, és ezekhez milyen vizsga szükséges?

 – Idén is öt szakra – óvodapedagógia, szociális munkára, számvitel és adóügy, alkalmazott matematika és turizmus – lehetett jelentkezni. A felvételi vizsgák július 15-én kezdődtek a földrajz tantárggyal, mely a turizmus szakra való felvételihez szükséges. Július 16-án tartják az irodalom vizsgát, amely magyar és világ irodalom kérdéseket foglal magába, ami az óvodapedagógia és szociális munkára jelentkezők számára kötelező. Pénteken, azaz július 17-én vizsgáznak matematikából azok a tanulók, akik az alkalmazott matematika vagy a számvitel és adóügy szakokra nyújtották be jelentkezésüket. Minden felvételiző számára egységesen kötelező az ukrán tollbamondás is, amely július 20.-án lesz.

 – Milyen előnyökkel jár az, ha valaki a szakgimnáziumba jön tanulni?

 – Azok a tanulók, akik a 9. osztály befejezése után a szakgimnáziumot választják, azok az itt befejezett négy év után érettségi bizonyítványt és egy szakképesítést, diplomát is kapnak. A második évfolyamon minden diák emelt szintű érettségi vizsgát tesz (ZNO),  amire az intézmény biztosítja a felkészítést. Ez azt jelenti, hogy a tanulóknak a ZNO kapcsán semmilyen adminisztratív feladattal nem kell foglalkozniuk. A vizsgára való jelentkezést, az utazást az intézmény szervezi meg számukra.

Hozzá kell tennünk, hogy a szakgimnáziumban szerzett diplomával a tanulók a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán is folytathatják tanulmányaikat, akár rögtön a második évfolyamon is.

Van-e arra lehetőség, hogy a középiskola elvégzése után jelentkezzen valaki az emelt szintű szakképesítés keretében meghirdetett szakokra?

– A 11. osztály befejezése után jelentkezők, tehát akik már rendelkeznek érettségi bizonyítvánnyal, a második évfolyam megüresedett helyein kezdhetik meg tanulmányaikat. Ők a 2020. évi külső független értékelésen (ZNO) szerzett két tanúsítvány (szertifikát) benyújtásával jelentkezhetnek a szociális munka, alkalmazott matematika, valamint számvitel és adóügy szakokra. Az emelt szintű szakképzés második évfolyamára csak elektronikusan lehet jelentkezni, azaz a felvételizőknek augusztus 1-jétől regisztrálniuk kell felhasználói fiókjukat az országos elektronikus jelentkezési rendszerben, a ez.osvitavsim.org.ua című honlapon.

Gál Adél

Kárpátalja.ma


Meghosszabbodott a felvételi időszak a Rákóczi-főiskola Szakgimnáziumában

$
0
0

Az idei járványügyi helyzet miatt Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériuma meghosszabbította a felvételi időszakot. A Rákóczi–főiskola Szakgimnáziuma is él a lehetőséggel, hiszen néhány szak esetében maradtak betöltetlen helyek, s ezzel kapcsolatban az intézmény felvételi titkárát, Kóré Dórát kérdeztük.

– Meddig tolódott ki a felvételi időszak a Szakgimnáziumban és milyen szakokra!

A Rákóczi-főiskola Szakgimnáziumára augusztus 3-a és augusztus 22-e között lehet újra jelentkezni, Ukrajna Oktatási és Tudományügyi Minisztériuma által kiadott hivatalos levele alapján  (№1/9-403 28.07.2020. https://osvita.ua/legislation/Vishya_osvita/75332/ )

– A meghosszabbított felvételi időszakban milyen szakokra és kiket várnak a Szakgimnáziumba?

A jelentkezők első sorban a 9. osztály elvégzése után három szakra tudnak jelentkezni ezek a: Szociális munka, Alkalmazott matematika, Számvitel és adóügy szakok, mivel ezeken a szokokon maradt néhány fel nem töltött hely. Képzéseinkre egyaránt jelentkezhetnek az általános iskolai és a középiskolai végzettséggel rendelkező diákok is.

– Mire készüljenek azok a diákok, akik élnek a lehetőséggel és jelentkezni szeretnének valamelyik meghírdetett szakra!

A jelentkezők augusztus 3. és  22. között nyújthatják be jelentkezésüket hétköznapokon 8:00 és 17:00 óra, szombaton 8:00 és 12:00 óra között a Beregszász, Kossuth tér 6. szám alatti felvételi irodánkban. A felvételi kérelmeket csak személyesen, papíralapon lehet benyújtani.

A jelentkezéshez a következő okiratokra, illetve ezek másolataira lesz szükség:

  1. személyi igazolvány (azoktól a jelentkezőktől, akik 2020. május 1-je után töltik be a 14. életévüket, a keresztlevelet is elfogadják);
  2. hadkötelesek esetében katonakönyv vagy sorkötelesi könyvecske a hadkiegészítő parancsnokságtól;
  3. a már megszerzett végzettséget igazoló okmányok, melyek alapján a jelentkezés folyik és azok melléklete;
  4. 4 db 3×4 cm-es színes okmányfotó.

– Mikor kezdődnek a felvételi vizsgák?

A felvételi vizsgákra augusztus 23–29 között kerül majd sor. A jelentkezőknek két felvételi vizsgán kell megfelelniük: az egyik megmérettetés minden szak esetében tollbamondás ukrán nyelvből, a másik vizsgát egy közismereti tárgyból kell tenni, amelyet a felvételiző által választott szaktól függően intézményünk határoz meg. A számvitel és adóügy, valamint az alkalmazott matematika szakok esetében ez a tárgy a matematika, a szociális munka esetében ez a magyar és világirodalom.  A felvételi vizsgatárgyak követelményei elérhetők honlapunkon: www.kmf.uz.ua.

További információért bátran keressenek minket az alábbi elérhetőségeken a tanulmanyikmf@gmail.com e-mail címen, a (+3803141)-2-43-43-as vezetékes, vagy a +380984681266  mobilszámon, munkanapokon, 8:00-17:00 óra között.

II. RF KMF Szakkigimnázium, Felvételi Osztály

A képzők képzése – elstartolt a Kölcsey Nyári Akadémia

$
0
0

Táv- és digitális oktatást segítő képzők képzése címmel indult el a 2020-as Kölcsey Nyári Pedagógusakadémia. Az egyhetes program a korábbiaktól eltérően kis létszámmal indult. A hét témája az online oktatás és annak lehetőségei. A nyári akadémia megnyitóját augusztus 3-án tartották Beregszászban, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán (II. RF KMF).

– A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) egy kihívásokkal teli időszakot tudhat a háta mögött – kezdte beszédét Orosz Ildikó, a szervezet elnöke. – A KMPSZ három évtizedes fennállása óta igyekezett mindig a pedagógusok igényeire reflektálni. Ennek fényében egy évvel ezelőtt az elnökség úgy döntött, hogy az idei akadémia az új oktatási technológiákra fókuszál majd. Mintha megéreztük volna az elkövetkező időszakot. A nyári akadémiáig még el sem érkeztünk, és tavasszal már élesben kellett teljesíteni a tanároknak, többségüknek gyakorlat és tapasztalat nélkül.

A járvány okozta korlátozások miatt valamennyi iskola az online oktatásra tért át. Az intézmények több-kevesebb sikerrel tudták alkalmazni az új technológiát és a sokak számára ismeretlen felületeket. Azok az iskolák, ahol már korábban foglalkoztak ezzel, könnyebben vették az akadályokat. De nem csak a tanárokról van szó. A tanulóknak is teljesíteniük kell, ehhez pedig elengedhetetlen az online felületek ismerete.

– Napjainkban arra van szükség, hogy a tanulók számára kívánatos tartalmakkal töltsük meg az oktatást, a tanárnak el kell érnie, hogy a tanuló akarjon tanulni – mondta Orosz Ildikó. – Ehhez szükséges a pedagógusok folyamatos önfejlesztése, képzése. Ezért döntött a KMPSZ amellett, hogy az online oktatással kapcsolatos témakörben szervezi az idei nyári akadémiáját.

Mivel idén nagy létszámú rendezvényre nincs ehetőség, ezért a KMPSZ 18 bázisiskolát jelölt ki Kárpátalján, melyekből egy-egy tanár, informatikus vehet részt a Kölcsey Nyári Akadémián. Ők azok a tanárok, akik a saját és a környező iskolák pedagógusainak továbbadják az itt megszerzett tudást és tapasztalatot – tette hozzá az elnökasszony.

A Rákóczi-főiskola és a II. RF KMF Szakgimnáziumának matematikusai kidolgoztak egy öt napra szóló részletes programot, így az oktatást ez alapján tartják majd egy héten keresztül. Az előírt szabályokat betartva a részvevők két csoportban hallgatják a párhuzamosan tartott előadásokat.

Az online oktatáshoz nem elegendő a tanárok felkészültsége, a szellemi tudás. Fontos, hogy meglegyenek az ehhez szükséges tárgyi feltételek is. A KMPSZ ebben is segíteni szeretné a kárpátaljai magyar iskolák tanulóit.

– A következő kihívás az, hogy minden iskolába eljussanak kellő számban a számítástechnikai eszközök, tabletek, ezért a KMPSZ a következő évek pályázatain ezt célozza meg. Természetesen ehhez elengedhetetlen az internethálózat fejlesztése is, de reméljük, hogy arról az oktatási minisztérium gondoskodik majd – mondta Orosz Ildikó.

– Azt nem lehet tudni, hogy mit hoz a következő tanév, de bárhogy is alakul, ez a hét megerősít és önbizalmat ad – zárta köszöntőjét az elnökasszony.

Az akadémia programjának és tananyagának kidolgozásában nagy szerepet vállalt Szilágyi Lajos, matematikus, a II. RF KMF Szakgimnáziumának tanára, aki a megnyitón ismertette a hét beosztását és a képzés fő irányvonalait.

– Nem tudjuk, hogy mi vár ránk szeptemberben, az oktatás milyen formájával szembesülünk, de fontos, hogy a pedagógusaink felkészültek legyenek bármilyen helyzetben. Korábban mindenki azzal kezdte, amije volt: telefon, messenger és egyéb online felületek használatát alkalmazták a távoktatás során. Azonban az oktatás jóval komplexebb feladat ennél, ahová hatékonyabb megoldások kellenek. Az iskolák és a pedagógusok segítésére dolgoztunk ki egy komplex tananyagot, melyben három fő irányt határoztunk meg

  1. Az oktatás adminisztrálása, tehát a tanárok által megtartott órák, s ugyanígy az osztályozás vagy a dolgozatok számonkérése is követhető legyen.
  2. A digitális oktatás és a kapcsolattartás formái és módjai a diákokkal és a szülőkkel egy hasonló karanténhelyzetben.
  3. A tananyagok kezelése, vagyis készítése, feltöltése, és egyéb online lehetőségek, melyeket az oktatás során igénybe vehetnek a tanárok.

A hét folyamán a részt vevő pedagógusok a fent említett pontok mellett a legáltalánosabban használt platformok lehetőségeivel is megismerkedhetnek, melyeket az online oktatás során tudnak a későbbiekben használni.

A Kölcsey Nyári Akadémiába a Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet is bekapcsolódott. Az együttműködés révén az egyhetes programon részt vevő tanároknak az itt, valamint a bázisiskolákban töltött időszak a pedagógusok továbbképzésébe is beleszámolódik.

A Kölcsey Nyári Pedagógusakadémia a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség szervezésében jött létre az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával.

Gál Adél
Kárpátalja.ma

Színjátszó szakkörrel indult a „GENIUS” nyári programsorozata

$
0
0

Színjátszó szakkörrel kezdődött a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány nyári programsorozata. Az augusztus 3-án induló szakkörnek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola adott otthont.

Az alapítvány minden évben számos különböző tábort szervez. A 2019/2020-as tanévben azonban a járványügyi helyzet miatt bevezetett óvintézkedések nem engedélyezték a bentlakásos foglalkozásokat, a táborok megszervezését és megtartását. Ezért az alapítvány minden lehetőséget megragadva a táborok helyett szakkörök indítását kezdeményezte, melyek közül elsőként színjátszó szakkör indult.

A programot Váradi Natália, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány irodaigazgatója nyitotta meg a főiskola udvarán található filagóriában. Örömét fejezte ki a szakkör megvalósításával kapcsolatban, és tájékoztatta a gyermekeket a járványügyi óvintézkedések szigorú betartásáról.

– Valljuk, hogy a tehetség sokszínű, a gyermekek különbözőek, s ehhez igazítva a táborok tematikája is más és más – nyilatkozta a Kárpátalja.mának Váradi Natália. – Idén ugyan szakkörökről beszélhetünk, s ezt mutatja a létszám is. Jelen körülmények között sajnos sokkal kevesebb gyermekkel tudunk foglalkozni, és a programok időtartama is jóval rövidebb. Délelőtt és délután 3-3 óra hosszú a foglalkozások ideje. Mindez a színjátszásra épül, ami azt jelenti, hogy nagy hangsúlyt kap a kommunikáció fejlesztése, a drámapedagógia, a színpadi mozgás, a szituációs játékok stb.

A résztvevőkkel két csoportban Gál Natália, a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház színésznője és Mónus Dóra, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Filológia Tanszék Magyar Tanszéki Csoportjának oktatója és a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház segédszínésze foglalkozik.

A programra a színjátszás iránt érdeklődő 12–16 éves kor közötti fiatalok jelentkezhettek egy online adatlap kitöltésével 2020. július 24-ig. A szakkörre 21 fő nyújtotta be jelentkezését, akik közül 14-en éltek a lehetőséggel, és regisztráltak hétfő reggel.

A foglalkozásokat szinte teljes egészében a szabad levegőn tartjuk – mondta Váradi Natália. – Emellett figyelünk a távolság betartására, szorgalmazzuk a naponta többszöri kézfertőtlenítést és lázmérést. A foglalkozások idején pedig állandó orvosi felügyelet is van. Emellett minden gyermek kapott egy maszkot a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány logójával, melyet a szakkör idején kötelezően hordaniuk kell.

A program a Magyar Kormány, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság, a Bethlen Gábor Alap és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja fejlesztési feladatainak kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztosság támogatásával jött létre.

Gál Adél
Kárpátalja.ma

A Rákóczi-főiskola várja a jelentkezőket!

$
0
0

Elkezdődött a felvételi időszak az ország felsőoktatási intézményeiben, ezért Sztojka Miroszlávot, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola felvételi bizottságának titkárát arra kértük, foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat az érdeklődők számára.

  1. Milyen képzési szintekre hirdet felvételit 2020-ban a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola?

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola az előző évekhez hasonlóan 2020-ban is bachelor és magiszteri képzési szintekre hirdet felvételit.

  1. Mit kell tudnunk a felvételi szabályokról a különböző képzési szintekre vonatkozólag? Kezdjük az alapképzés (BSc) szintre vonatkozó felvételi szabályzattal!

2020-ban a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola 12 szakon hirdet bachelor (BSc) szintű képzést, mégpedig ukrán nyelv és irodalom, magyar nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, biológia és az ember egészsége, földrajz, kémia, matematika, történelem, tanítói, óvodapedagógia, turizmus, illetve számvitel és adóügy szakokra. Ezen a képzések első évfolyamára nappali és levelező tagozaton is a teljes középiskolai végzettség alapján várják a jelentkezőket. Valamennyi szakra külső független értékelésen szerzett három szertifikáttal lehet majd jelentkezni. Minden szak esetében kötelező feltétel az ukrán nyelvből és irodalomból szerzett szertifikát megléte. Arról, hogy az ukrán mellett milyen két további szertifikátra van szükség a jelentkezéshez az egyes szakokon, főiskolánk felvételi szabályzatának 4. mellékletéből tájékozódhatnak az érdeklődők, amely elérhető honlapunkon: www.kmf.uz.ua. 2020-ban a felsőoktatásba jelentkezőktől az idei szertifikátok mellett a 2019-ben, 2018-ban és 2017-ben szerzett szertifikátokat is elfogadják. Kivételt képeznek e tekintetben az idegen nyelvekből szerzett szertifikátok. Idegen nyelvből a felsőoktatási intézmények csak a 2018-as, 2019-es és 2020-as szertifikátokat fogadhatják el angol, német, francia és spanyol nyelvből.

Itt meg kell jegyeznem azt is, hogy az Oktatás és Pedagógia képzési ághoz tartozó szakok esetében (mint az Óvodapedagógia, Történelem, Tanítói, Ukrán nyelv és irodalom, Magyar nyelv és irodalom, Angol nyelv és irodalom, Biológia és az ember egészsége, Földrajz, Matematika, Kémia) a szabályozás 2020-ban is lehetővé teszi, hogy az egyik szertifikát helyett, harmadik tárgyként, a jelentkezők a főiskolán magyar nyelvből belső vizsgát tegyenek. Ez elsősorban azok számára lehet előnyös, akiknek csupán két szertifikátot sikerült szerezniük a külső független értékelés során.

Az előző évhez hasonlóan mindjárt a második évfolyamra jelentkezhetnek azok az alapképzésre felvételizők, akik bármilyen szakirányú ifjú szakember (molodsij szpecialiszt), bachelor, magiszteri vagy szpecialiszt szintű diplomával rendelkeznek, illetve azok is, akik az alapképzésben már legalább egy évet befejeztek. Nekik a beiratkozáshoz csupán a szaktárgyukból kell sikeres felvételi vizsgát tenni a Rákóczi-főiskolán.

Újdonság 2020-ban, hogy az alapképzés második évfolyamára az ifjú szakember szintű oklevél alapján jelentkezők esetében a felvételi versenyben az ukrán nyelv és irodalom szertifikát, valamint a szaktárgyi felvételi vizsga érdemjegye számít majd, a számvitel és adóügy szakra pedig az ukrán nyelv és irodalomból szerzet szertifikáton és a szaktárgyi felvételi vizsgán szerzett érdemjegyen kívül kötelező szertifikátot felmutatni matematikából vagy Ukrajna történetéből is. Szaktárgyi felvételi vizsga alatt egy belső, a főiskolán tett (a felvételiző által választott szaknak megfelelő) vizsgát kell érteni. Például a matematika szakra felvételizők matematikából tesznek szaktárgyi felvételi vizsgát. Ukrán nyelvből és irodalomból, Ukrajna történetéből valamint matematikából egyaránt elfogadják a 2017-ben, 2018-ban, 2019-ben és 2020-ban szerzett szertifikátokat.

  1. Milyenek a felvételi eljárás szakaszai és határidői Bachelor képzési szint első évfolyamára?

Bachelor szintű képzéseink első évfolyamára nappali vagy levelező tagozatra egyaránt csak elektronikusan lehet jelentkezni. A jelentkezők felhasználói fiókjainak regisztrációja az elektronikus jelentkezési rendszerben augusztus 1-jén vette kezdetét a következő címen: http://ez.osvitavsim.org.ua. A felhasználói fiók regisztrálásához meg kell adni a jelentkező e-mail-címét, a külső független értékelés során megszerzett szertifikátok adatait, a középiskolai végzettséget igazoló oklevél (érettségi bizonyítvány) és a hozzá tartozó melléklet adatait, az érettségi bizonyítvány átlageredményét, valamint fel kell tölteni a végzettséget igazoló oklevél mellékletének és egy 3×4 cm-es színes okmányképnek a szkennelt változatát is. A felhasználói fiók regisztrálását követően, a regisztrált felhasználói fiókon keresztül augusztus 13–22. között elektronikus formában be kell nyújtani a jelentkezési kérelmet a kiválasztott szakra vagy szakokra. Azon felvételizőknek, akik (a már említett oktatás és pedagógia képzési ághoz tartozó szakok esetében) harmadik szertifikát helyett főiskolánkon magyar nyelvből belső vizsgát tesznek, augusztus 13–16. között kell benyújtaniuk a jelentkezési kérelmüket. A választható szakok száma intézményünkben nincs korlátozva, tehát a sikeres felvételi érdekében célszerű több szakot is megjelölni. Főiskolánk Beregszász, Kossuth tér 6. szám alatti felvételi irodájában minden jelentkezőnek szívesen segítünk az elektronikus felhasználói fiók regisztrálásában és a szükséges adatok, dokumentumok feltöltésében.

Főiskolánknak augusztus 27-ig kell kihirdetnie a középiskolai végzettség alapján jelentkezők közül felvételre ajánlottak névsorát. Ezt követően 4 nap áll a felvételizők rendelkezésére, hogy benyújtsák a felvételi irodában a beiratkozáshoz szükséges eredeti okmányokat.

  1. Van-e pótfelvételi a bachelor szintű képzés első évfolyamára?

A 2020-as felvételi szabályzat bachelor szintű képzés esetén pótfelvételi eljárást is lehetővé tesz az első évfolyam levelező tagozatára. Jelentkezni pótfelvételi eljárás keretében bachelor szintű képzéseink első évfolyamára levelező tagozaton csak elektronikusan lehet szeptember 10. és október 10. között. Azok a felvételizők, akik (a már említett oktatás és pedagógia képzési ághoz tartozó szakok esetében) harmadik szertifikát helyett főiskolánkon magyar nyelvből belső vizsgát tesznek, a pótfelvételi eljárásban való részvételre vonatkozó jelentkezési kérelmüket szeptember 10–14. között nyújthatják be.

  1. Milyenek a felvételi eljárás szakaszai és határidői Bachelor képzési szint második évfolyamára?

A bachelor képzési szint második évfolyamára jelentkezni csak személyesen, papíralapon lehet augusztus 13–22. között. A jelentkezéshez szükséges okiratok: a végzettséget igazoló oklevél és annak melléklete, a külső független értékelés során megszerzett szertifikátok másolata (ifjú szakember diplomával rendelkező felvételizők esetében), a személyi igazolvány másolata, 4 db 3×4 cm-es színes okmánykép. A felvételi vizsgákra augusztus 25–31. között kerül sor.

  1. Mit kell tudni a főiskolán tartandó felvételi vizsgákról?

A felvételi vizsgák anyaga alig változott az elmúlt évekhez képest, ily módon a vizsgatételek remélhetőleg nem állítják megoldhatatlan feladat elé a jelentkezőket. Egyébként a felvételi vizsgák témái és a különböző típusú mintafeladatok minden tárgyból és minden képzési szintre vonatkozóan megtalálhatók intézményünk honlapján (www.kmf.uz.ua). Ugyanitt olvasható a felvételi eljárással kapcsolatos minden egyéb információ is.

  1.  Mely szakokon indít magiszteri szintű képzéseket 2020-ban a Rákóczi-főiskola?

Idén matematika, történelem és régészet, magyar nyelv és irodalom, ukrán nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, biológia, valamint tanítói szakokon várjuk a jelentkezőket magiszteri szintű képzéseinkre.

  1. Milyenek a jelentkezési feltételek és határidők a Rákóczi-főiskolán 2020-ban magiszteri képzési szintre?

Jelentkezni magiszteri szintű képzésekre az alapképzésben szerzett bachelor szintű oklevéllel, vagy szpecialiszt, esetleg magiszter szintű diploma birtokában lehet. Két csoportra bontanám a magiszteri szintű képzéseinket.

Az első csoportba a történelem és régészet, magyar nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, ukrán nyelv és irodalom, valamint biológia szakokat sorolnám, melyekre csak elektronikusan lehet jelentkezni. A jelentkezők felhasználói fiókjainak regisztrációja az elektronikus jelentkezési rendszerben augusztus 1-jén veszi kezdetét a következő címen: http://ez.osvitavsim.org.ua. A regisztrációt követően, a regisztrált felhasználói fiókon keresztül augusztus 5−22. között elektronikus formában be kell nyújtani a jelentkezési kérelmet a kiválasztott szakra vagy szakokra. A felvételi vizsgákra augusztus 25-én és 26-án kerül sor, illetve szeptember 1-jéig kell kihirdetnünk a felvételre ajánlottak névsorát. A jelentkezőknek szaktárgyi, illetve úgynevezett egységes felvételi vizsgát kell tenniük idegen nyelvből (єдиний вступний іспит з іноземної мови). Szaktárgyi felvételi vizsga alatt egy belső, a főiskolán tett (a felvételiző által választott szaknak megfelelő) vizsgát kell érteni. Az egységes felvételi vizsga idegen nyelvből egy a ZNO-hoz hasonló rendszerben lebonyolítandó megmérettetés, melyet a felvételizők július 1-jén tettek le. Főiskolánk Beregszász, Kossuth tér 6. szám alatti felvételi irodájában minden jelentkezőnek szívesen segítünk az elektronikus felhasználói fiók regisztrálásában és a szükséges adatok, dokumentumok feltöltésében. Külön szeretnék kitérni arra, hogy a szpecialiszt vagy magiszter szintű oklevéllel jelentkezők a ZNO-hoz hasonló rendszerben lebonyolítandó egységes felvételi vizsgát idegen nyelvből a főiskolán tett idegennyelv-vizsgával helyettesíthetik.

A második csoportba a matematika és a tanítói szakok tartoznak, melyekre személyesen lehet jelentkezni augusztus 10−21. között. A felvételi vizsgákra augusztus 25−28. között kerül sor, ezek után augusztus 31-ig kell kihirdetnünk a felvételre ajánlottak névsorát. A jelentkezőknek szaktárgyi, illetve idegennyelv-vizsgát kell tenni a főiskolán. Jelentkezni személyesen lehet a következő dokumentumok benyújtásával: a személyi igazolvány és másolata, a felsőfokú végzettséget igazoló oklevél és annak melléklete (az eredeti példányok és egy-egy másolatuk).

  1. Van-e pótfelvételi a magiszteri szintű képzésre?

A 2020-as felvételi szabályzat magiszteri szintű történelem és régészet, magyar nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, ukrán nyelv és irodalom, valamint biológia képzések esetén pótfelvételi eljárást is lehetővé tesz. A pótfelvételi eljárásban azok a jelentkezők vehetnek részt, akik sikeresen teljesítették július 1-jén az egységes felvételi vizsgát idegen nyelvből. Itt kell újra megjegyeznem, hogy a szpecialiszt vagy mesterszintű oklevéllel jelentkezők a ZNO-hoz hasonló rendszerben lebonyolítandó egységes felvételi vizsgát idegen nyelvből a főiskolán tett idegennyelv-vizsgával helyettesíthetik. A pótfelvételire vonatkozó jelentkezési kérelmek benyújtására szeptember 15–30. között van mód. A felvételi vizsgákra október 5–7. között kerül majd sor.

Külön szeretnék kitérni arra is, hogy a karantén miatt a felvételizők csak előzetes időpontfoglalás alapján nyújthatják be jelentkezésüket főiskolánkra. Időpontot foglalni a tanulmanyikmf@gmail.com e-mail címen, a (+3803141)-24343-as vezetékes, vagy a +380984681266-os mobilszámon lehet munkanapokon 8.00 és 17.00 óra között.

Minden információ a felvételi eljárással kapcsolatosan bachelor, valamint magiszteri képzési szintre megtalálható a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola honlapján.

  1. Milyen magyarországi oktatási intézményekkel közösen meghirdetett, Ukrajnában nem akkreditált képzésekre lehet jelentkezni a Rákóczi-főiskolán?

A gödöllői Szent István Egyetem kertészmérnök, mezőgazdasági mérnök, illetve élelmiszeripari mérnök képzéseket indít Beregszászban. A Nyíregyházi Egyetem gazdálkodás és menedzsment szakot, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia és a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola pedig református katekéta-lelkipásztori munkatárs, illetve görögkatolikus katekéta szakot hirdet a Rákóczi-főiskolán. A Debreceni Egyetem is együttműködik főiskolánkkal, s négy szakon indít kihelyezett képzést: ápolás és betegellátás, gazdaságinformatikus, mérnökinformatikus és szociálpedagógia. E képzésekre a jelentkezők érettségi bizonyítvány alapján felvételizhetnek. A jelentkezés feltételei: vagy Magyarországon tett emelt szintű érettségi vizsga, vagy Ukrajnában sikeresen teljesített ukrán nyelv és irodalom ZNO. Amennyiben a felvételiző nem rendelkezik ezen dokumentumokkal, a felsőoktatási intézmény által szervezett felvételi szakmai vizsgával is teljesítheti az emelt szintű tantárgyi érettségi vizsgakövetelményt. A református és görögkatolikus katekéta-lelkipásztori munkatárs szakokra nem szükséges az emelt szintű érettségi vizsga megléte. A magyarországi oktatási intézményekkel közösen meghirdetett képzési programokra a jelentkezés július 29. kezdődött el.

11. Mire kell fokozottan odafigyelni 2020-ban a Rákóczi-főiskolára felvételizni szándékozóknak?

Elsősorban arra kell odafigyelni, hogy minden felvételi határidőt tartsanak be a jelentkezők. Időben regisztrálják a felhasználói fiókokat és töltsék fel a szükséges okiratokat azok, akik elektronikus formában jelentkeznek bachelor képzési szint 1 évfolyamára és a magiszteri képzési szintre.

Azok a felvételizők, akik papír alapon jelentkeznek úgyszintén legyenek körültekintőek a jelentkezési időpontok és határidők vonatkozásában és a felvételi szabályzatban meghatározott okmányok megszerzésében.

Kérem a tisztelt felvételizőket, hogy állandó jelleggel figyeljék főiskolánk hivatalos honlapját, ahol mindig naprakész információt kapnak a felvételi eljárás szervezési és lebonyolítási folyamatáról, valamint a felvételi vizsgarendről a meghirdetett szakjainkra minden képzési szinten.

Mindezeken túl minden jelentkezőnek jó egészséget, sikeres felkészülést és jó eredményeket kívánok a felvételi vizsgákhoz és a felvételihez!

Tanévzáró és diplomaátadó ünnepség a Rákóczi-főiskolán

$
0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) augusztus 5-én tartotta meg tanévzáró és diplomaátadó ünnepségét a beregszászi református templomban.

A Himnusz elhangzása után ökumenikus istentisztelet következett, ahol a történelmi egyházak képviselői hirdettek igét.

A Rákóczi-főiskola himnusza után Csernicskó István megbízott rektor köszöntötte a jelenlévőket.

A járványügyi helyzetre való tekintettel Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára levélben üzent a tanintézmény pedagógusainak és végzőseinek, majd Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár videóüzenetét vetítették le.  

A 2019-2020-as tanévzáró ünnepség több szempontból is rendhagyó. Az idei végzősöknek külön megtiszteltetésben volt részük, hiszen elsőként ők viselhették az intézmény díszöltözetét, az ünnepi talárt, gallért és süveget. A formaruha kurucos jellegű, reprezentálja a főiskola szellemiségét, ugyanakkor hű marad a több száz éves európai egyetemi hagyományokhoz is. Margitics János református, Marosi István görögkatolikus és Molnár János római katolikus lelkészek Isten áldását kérték a díszöltözetekre és azok mindenkori viselőire.

A végzősök nevében Hidi Dávid angol szakos hallgató szólalt fel, majd a diákok fogadalomtétele következett.

Ezután ünnepélyes keretek között átadták a BA/BSc diplomákat. Idén összesen tíz szakon, 109 diák fejezte be sikeresen a Rákóczi-főiskolát.

A Diákhimnusz után Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke vette át a szót. Beszédében párhuzamot vont az elmúlt évek nehézségei között. Majd további sikereket kívánt a végzős hallgatóknak.

 „Az ember legvégső mértéke nem az, hogy mi mellett áll ki a kényelem és a komfort idején, hanem hogy mi mellett áll ki a kihívások és a viták idején.” (Martin Luther King) – nyitotta meg ünnepi beszédét Orosz Ildikó elnök. Majd kifejtette, hogy milyen igaz ez a végzős hallgatókra, akiknek négy évvel ezelőtt a tanintézmény biztosított egy biztonságos közeget, ahol, mint gyenge virágszálak növekedhettek és fejlődhettek. Majd a nehézségek, az akadályok és a káosz idején sem adták fel. Bátorságot és erőt kívánt számukra ahhoz, hogy megtegyék a megfelelő lépéseket céljaik elérése érdekében.

 „Ne félj, csak higgy” (Márk 5,36). Győzzétek le ti is félelmeiteket és cselekedjetek! Sok sikert kívánok ehhez! – zárta ünnepi beszédét Orosz Ildikó.

A tanévzáró és diplomaátadó ünnepség a történelmi egyházak képviselőinek áldáskérésével, majd a Szózat és a Mindig velem, Uram, mindig velem kezdetű dicséret eléneklésével zárult.

Bursza Krisztina
Kárpátalja.ma

Átadták a magiszteri diplomákat a Rákóczi-főiskolán

$
0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) augusztus 6-án tartotta diplomaosztó ünnepségének második részét. A járványhelyzet miatt ugyanis a diplomákat két részre bontva adták át a végzős hallgatók magas létszáma miatt. Az ünnepséget a református templomban tartották, ahol csak az intézmény vezetői, tanárai, valamint a végzősök vehettek részt.

Az ünnepség ökumenikus istentisztelettel kezdődött, ahol a református és a görögkatolikus egyházak képviselői hirdettek igét és köszöntötték a jelenlévőket. Majd a főiskola himnusza hangzott el: Rákóczi imája, Rákóczi Ferenc bús éneke című kuruc kori ének.

Ezt követően Csernicskó István, a főiskola megbízott rektora köszöntötte a végzős hallgatókat. Mint mondta, a sikerhez vezető utat mindenkinek saját magának kell megtalálnia. Azok a diákok pedig, akik az elmúlt évek során sok mindent megtapasztaltak, átéltek, a tanulás révén sikeresen teljesítették a diplomáig vezető utat, ma már kollégákká váltak.

A járványügyi helyzetre való tekintettel Potápi Árpád János, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkára levélben üzent a tanintézmény pedagógusainak és végzőseinek, majd Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár videóüzenetét vetítették le.

A Rákóczi-főiskola végzős hallgatói idén első alkalommal viselhették az intézmény díszöltözetét, melyet külön be is mutattak az ünnepség során. A formaruha kurucos jellegű, így egyrészt reprezentálja a főiskola szellemiségét, ugyanakkor hű marad a több száz éves európai egyetemi hagyományokhoz is. Az MA/MSc szakon végzett tanulók arany zsinórral díszített öltözetet viseltek.

A továbbiakban a végzős hallgatók nevében Gajdos Adrien, magyar nyelv és irodalom szakos hallgató szólalt fel. Majd pedig a diákok fogadalomtétele következett.

Ezután ünnepélyes keretek között átadták az MA/MSc diplomákat. Idén 59 diák vehette át a képesítését igazoló okleveleket, akik tanítói, történelem, biológia, magyar nyelv és irodalom, ukrán nyelv és matematika szakon végeztek. Csernicskó István, Orosz Ildikó és Brenzovics László kézfogással üdvözölte a végzősöket.

A Diákhimnuszt követően Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Főiskoláért Alapítvány elnöke mondta el köszöntőjét. Beszédében annak tényét hangsúlyozta, hogy a mintegy száz évvel ezelőtt a határokon túl ragadt magyarság a sok küzdelmes évtized után is fennmaradt, él, és a fiatalok olyan generációi nevelkednek itt fel, akik tovább vihetik a magyarság szellemi és kulturális örökségét.

Orosz Ildikó, a II. RF KMF elnöke köszöntőjében Márton Áront idézve úgy fogalmazott: „Akik őrhelyen állnak, éber figyelésre és megsokszorozott munkára vannak ítélve”. Mint mondta, olyan évfolyam hallgatói állnak most itt, akiknek halmozottan sok feladat és munka jutott a főiskolán töltött évek alatt. Számos ellenőrzés érte ez időszakban az intézményt, ám a tanulók minden esetben jól vizsgáztak. A diplomába fektetett sok munka pedig meghozta gyümölcsét. Végezetül Wass Albert szavait helyezte a friss diplomások szívére: „Ki bántja a magyart: téged is üt. Nemzeted jussát, igazát védeni kötelességed. Csak úgy lesztek erősek, ha megvéditek egymást. Bárki magyar vesztesége a te veszteséged is.”

Az ünnepség a jelen lévő történelmi egyházak képviselőinek áldáskérésével, majd a Szózat és a Mindig velem, Uram, mindig velem kezdetű dicséret eléneklésével zárult.

Gál Adél

Kárpátalja.ma

Koronavírus-teszteket adományozott a Rákóczi-főiskola a helyi kórháznak

$
0
0
Száz komplett PCR-tesztet adományozott a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RFKMF) a Beregszászi Linner Bertalan Központi Járási Kórháznak augusztus 6-án.
 Az adományt a főiskola épületében adták át.
 Az intézmény ezzel próbálja segíteni a koronavírus-járvány leküzdését. Az adománygyűjtési akció a karantén bevezetése után kezdődött. Az első nagyértékű adományt április 22-én vehette át a beregszászi kórház, majd később védőfelszereléseket kaptak. Az akció keretein belül június 5-én több mint 100 ezer hrivnya értékben egészségügyi felszerelést és eszközöket kapott a Nagyszőlősi Járási Kórház is.
 B. K.
Kárpátalja.ma

A Rákóczi-főiskola első évfolyamára jelentkező diákok figyelmébe!

$
0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola felvételi bizottságának közleménye.

Azon jelentkező, aki a az Oktatás és Pedagógia képzési ághoz tartozó szakokra jelentkezett (mint az Óvodapedagógia, Történelem, Tanítói, Ukrán nyelv és irodalom, Magyar nyelv és irodalom, Angol nyelv és irodalom, Biológia és az ember egészsége, Földrajz, Matematika, Kémia) és szaktól függetlenül az intézményben tesz  Magyar nyelv vizsgát (harmadik szertifikátot kiváltó vizsga, mely azok számára előnyős, akiknek  csupán két szertifikátot sikerült szerezniük a külső független értékelés során), annak a vizsga időpontja 2020. augusztus 17., hétfő, 9 óra.

Hozzák magukkal a személyigazolványukat!

Felvételi bizottság

Ma kezdődtek meg a belső felvételi vizsgák a Rákóczi-főiskolán

$
0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán augusztus 17-én tartották a belső felvételi vizsgákat. A vizsgák menetéről Sztojka Miroszláv, a főiskola felvételi bizottságának felelős titkára nyilatkozott hírportálunknak.

– Hány felvételiző tett augusztus 17-én vizsgát?

– 83-an jelentkeztek a harmadik szertifikátot kiváltó magyar nyelv vizsgára, és 73-an jöttek el a felvételire.

– Meddig lehet jelentkezni?

– Jelentkezni az 1. évfolyam BSc szintjére augusztus 22-ig lehet. Még zajlik a felvételi, úgyhogy várjuk a jelentkezőket.

– Milyen szakokra lehet jelentkezni, és ehhez milyen vizsgák szükségesek?

– Mind a 12 szakra lehet jelentkezni. A szakok listája a honlapunkon megtalálható. 3 külső független tesztelési (ZNO) tanúsítvány szükséges minden egyes szakhoz – az egyik ukrán nyelv és irodalom, a másik matematika vagy Ukrajna története, a harmadik pedig a szaktól függő vizsgatanúsítvány. A honlapunkon a szabályzatban és a mellékletekben meg lehet találni az erre vonatkozó információkat.

– Milyen előnyökkel jár, ha valaki a Rákóczi-főiskolán szeretne tanulni?

– Először is magyar nyelven fognak tanulni. Lehetőségük lesz utazásokra, hallgatói mobilitásra, ösztöndíjra – itt mindenki kap ösztöndíjat átlagtól függően, aki jobban tanul az magasabb összeget kap. Sok előnye van annak, ha nálunk tanulnak.

Sztojka Mirovszláv részletezte a BSc szint második évfolyamra való jelentkezés menetét:

– A második évfolyamra is lehet jelentkezni ifjú szakember (moldosij specialist), bachelor, szpecialiszt vagy magiszteri diplomával. Újdonság 2020-ban, hogy az alapképzés második évfolyamára az ifjú szakember szintű oklevél alapján jelentkezők esetében a felvételi versenyben az ukrán nyelv és irodalom szertifikát, valamint a szaktárgyi felvételi vizsga érdemjegye számít majd, a számvitel és adóügy szakra pedig az ukrán nyelv és irodalomból szerzet szertifikáton és a szaktárgyi felvételi vizsgán szerzett érdemjegyen kívül kötelező szertifikátot felmutatni matematikából vagy Ukrajna történetéből is. Aki más diplomával jelentkezik, annak a szaknak megfelelő szaktárgyi felvételi vizsgát kell tennie a főiskolán.

A Rákóczi-főiskola felvételi bizottságának felelős titkára az MSc szintre való jelentkezés menetéről is nyilatkozott:

– Az MSc szintre augusztus 22-ig jelentkezhetnek. Itt is szaktárgyi felvételi vizsgát kell tenni. Emellett egy egységes idegen nyelvi vizsgával kell rendelkezni, amit idén július elsején kellett letennie a jelentkezőnek. Kivétel ez alól a matematika és a tanítói szak, ezekre a szakokra csak belső felvételi vizsga szükséges idegen nyelvből és egy szaktárgyból. Ezekre augusztus 21-ig lehet jelentkezni. További információk megtalálhatók a honlapon.

Kárpátalja.ma

Idén több a felvételiző a Rákóczi-főiskolán

$
0
0

A korábbi évek felvételi időszakát tekintve idén több hallgató választotta a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát.

Az intézmény a 2020/2021-es tanévre tizenkét szakirányban (óvodapedagógia, tanítói, történelem, magyar nyelv és irodalom, ukrán nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, biológia, földrajz, kémia, turizmus, matematika, számvitel és adóügy) hirdetett felvételt nappali és levelező tagozaton alapképzésre.

Az intézményben BSc szinten idén közel ezer jelentkezőt regisztráltak. A nappali tagozatra 522, míg a levelezőire 372 kérvény érkezett. A beiratkozott hallgatók száma nappali tagozaton 163 és a levelező képzésen 91. A főiskola az alapképzés levelező tagozatán még további pótfelvételi hirdet szeptember 10. és október 10. között a megüresedett helyekre.

A felvételihez idén is három külső független tesztelési (ZNO) tanúsítvány volt szükséges minden egyes szakhoz – az egyik ukrán nyelv és irodalom, a másik matematika vagy Ukrajna története, a harmadik pedig a szaktól függő vizsgatanúsítvány. Viszont idén is volt rá lehetőség, hogy a harmadik vizsgatanúsítványt egy, a főiskolán tett magyar nyelvvizsga helyettesítse.

A jelentkezők számát tekintve a legnépszerűbb szak az angol, de számvitel és adóügy, valamint a magyar nyelv és irodalomszakokat is sokan választották. Ha a beiratkozott hallgatók számát tekintjük, akkor a számvitel és adóügy szak volt a legnépszerűbb.

A főiskola az alapképzés mellett hét szakon (matematika, történelem és régészet, magyar nyelv és irodalom, ukrán nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, biológia, valamint tanítói) hirdetett felvételit MSc szinten. A képzésre augusztus 22-ig adhatták be jelentkezésüket a hallgatók. A beiratkozási időszak még tart.

A magyarországi oktatási intézményekkel közösen meghirdetett, Ukrajnában nem akkreditált képzésekre is lehetett jelentkezni a Rákóczi-főiskolán. Ide tartoznak a gödöllői Szent István Egyetem kertészmérnök, mezőgazdasági mérnök, illetve élelmiszeripari mérnök képzései; a Nyíregyházi Egyetem gazdálkodás és menedzsment, ének-zene tanár (tanítói szakképzettség alapján), rajz- és vizuáliskultúra-tanár (tanítói szakképzettség alapján) szakok; a Sárospataki Református Teológiai Akadémia és a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola pedig református katekéta-lelkipásztori munkatárs, illetve görögkatolikus katekéta szakjai; a Debreceni Egyetem négy szakon indít kihelyezett képzést: ápolás és betegellátás, gazdaságinformatikus, mérnökinformatikus és szociálpedagógia. A felsorolt képzésekre 140-en nyújtották be jelentkezésüket. A beiratkozás még ezután kezdődik.

A jelentkezők magas létszáma többek között annak is köszönhető, hogy az intézményben anyanyelven tanulhatnak a diákok, valamint számos utazási és ösztöndíjlehetőség várja a hallgatókat – mondta el Sztojka Mirovszláv, a Rákóczi-főiskola felvételi bizottságának felelős titkára.

Gál Adél

Kárpátalja.ma