Quantcast
Channel: Rákóczi-főiskola – Kárpátalja.ma
Viewing all 69 articles
Browse latest View live

Görögkatolikus egyháztörténeti konferencia és alapkőletétel Beregszászban

0
0

„Utaidat, mutasd meg nekem!” címmel rendezett a GörögKör és az Ortutay Elemér Szakkollégium görögkatolikus egyháztörténeti konferenciát október 19-én Beregszászban, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. Emellett egyházi és világi méltóságok jelenlétében megszentelték a Beregszászban épülő Ortutay Elemér Szakkollégium alapkövét.

Az egyháztörténeti konferencia a görögkatolikus egyház megalakulásának tekinthető 1646-os ungvári unió és a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye 1771-es létrehozás közötti időszakot vizsgálta. Az elhangzott előadások a görögkatolikus egyház kialakulásának előzményeiről, a politikai és társadalmi háttérről, az útkeresésről, a szertartásbeli fejlődésekről szóltak.

A konferencia kezdetén a Mennyei Király… kezdetű ima eléneklése után először Demkó Ferenc, a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye helynöke köszöntötte a jelenlévőket. Beszédében utalt arra, hogy a görögkatolikusokok létét az unió aláírásától kezdve folyamatosan a fennmaradásért és a fejlődésért folytatott küzdelem jellemzi. Jól mutatja ezt, hogy hiába gyilkolták meg 1947-ben Romzsa Tódor munkácsi püspököt, s zárták be a templomokat, a görögkatolikus egyház a kommunizmus alatt is fennmaradt. Mára az egyházmegye közel 400 egyházközséget és 300 papot számlál. Ebből 45 olyan közösség működik, amelyben magyar nyelven végez szertartást 18 magyar ajkú pap.

A helynök szavait követően Potápi Árpád János, Nemzetpolitikáért felelős államtitkára szólt az egybegyűltekhez. Kiemelte, hogy a keleti kereszténységnek már a középkorban is erős bástyái voltak Magyarországon. Majd II. Rákóczi Ferenc szavait idézte: „Azon fáradozom, hogy hazánk szabadságának visszaszerzésével nemcsak a nemzetnek, de az egyetemes Európának és a keresztény ügynek is szolgálhassunk.”

A továbbiakban Csatáry György, a Rákóczi-főiskola docense üdvözölte a konferencia résztvevőit. Olyan görögkatolikus nagyságokat állított példaképül a jelenlevők elé, mint Hodinka Antal történész és Bacsinszky András püspök.

A szervezők nevében Marosi István, a GörögKör vezetője köszöntötte a konferenciát, majd ismertette az előadások menetét.

A délelőtti szekciót Molnár Ferenc, a Rákóczi-főiskola oktatója vezette.

Az előadások sorát dr. Szolánszky Ágoston nyitotta meg A Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye felállítása előtti egyházi könyvek és használatuk következményei az egyházi élet további fejlődésére című értekezésével.

Ezt követően Bendász István irodalmi hagyatékát ismertette Bendász Dániel egyháztörténész.

A konferencia résztvevői ezután átvonultak a beregszászi Puskin térre, ahol Potápi Árpád János államtitkár, Grezsa István Kárpátaljáért felelős kormánybiztos, Babják Zoltán beregszászi polgármester és a jelenlévő egyházi és világi képviselők jelenlétében Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita, Orosz Atanáz miskolci megyés püspök és Béres Péter ungvári szemináriumi rektor megszentelte és lerakta az épülő Ortutay Elemér Szakkollégium alapkövét.

A konferencia délutáni szekciója egy rövid ebédet követően a főiskolán folytatódott Szkoropádszky Péter görögkatolikus pap irányításával.

Dr. Csatáry György történész (II. RF KMF) Erdélyi fejedelmek és a keleti szertartásúak; dr. Zubánics László, történész (UNE) A homonnai Drugeth família szerepe az ungvári unió előkészítésében; valamint Földváry Katalin (Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza) „Unsere Liebe Frau von Wien” – Az eredeti pócsi ikon tisztelete a 17-18. században Bécsben előadása hangzott el.

A konferencia végén Marosi István megköszönte az egész napos programon résztvevők figyelmét.

Marosi Anita

Kárpátalja.ma


Könyv- és filmbemutatót tartottak a Rákóczi-főiskolán

0
0

Könyv- és filmbemutatót tartottak november 28-án az Ortutay Elemér Szakkollégium és a GörögKör szervezésében a beregszászi Rákóczi-főiskolán.

A kulturális programon Bertók László és Szarka Sándor magyarországi újságírók két munkáját, A hit parazsa című könyvet és a Legázolt egyház című dokumentumfilmet mutatták be – első alkalommal a nagyközönség előtt –, melyek a görögkatolikus egyház kommunizmus alatti megpróbáltatásait és túlélésért folytatott küzdelmeit jelenítik meg.

A szerzők többször is visszatértek Kárpátaljára, hogy minél hitelesebben tudják mindezt szemléltetni.

A könyv Ortutay Elemér hitvalló görögkatolikus pap életét és munkásságát dolgozza fel interjúbeszélgetések formájában. A szerzők megszólaltatták az egykori pályatársakat és tanítványokat; az Ortutay család tagjait, valamint felkeresték azokat a történészeket és egyházfőket, akik átélték a kommunizmus éráját.

Hasonló a felépítése a Legázolt egyház című filmnek is, mely a szovjet hadsereg 1944-es kárpátaljai bevonulásával indul; majd a görögkatolikus egyháznak a pravoszláviába való beolvasztási kísérletével folytatódik; végigvezetve a nézőt Boldog Romzsa Tódor mártírhalálán és a közel öt évtizedes egyházüldözés évein. A görögkatolikus egyház mellett a református és római katolikus felekezetűek megpróbáltatásai is megjelennek a vásznon.

A film ugyanakkor pozitív végkicsengésű: jelen korunk, az élő egyház képeivel ér véget az időutazás.

A könyv- és filmbemutató kezdetén Demkó Ferenc helynök, a Beregszászi Magyar Esperesi Kerültet esperese köszöntötte az egybegyűlteket. Beszédében „mentőövhöz” hasonlította Ortutay Elemért, amelyet a Jóisten azért „dobott be” a görögkatolikus egyház életébe, hogy megmentse azt.

A továbbiakban Erdei Péter, Magyarország Beregszászi Konzulátusának konzulja szólt a jelenlévőkhöz. Bátor vállalkozásnak nevezte a két magyarországi újságíró munkáját, hiszen az elmúlt években számos könyv, dokumentumfilm, tanulmány készült a szóban forgó időszakról. Reményének adott hangot, hogy új információkkal, más megközelítéssel találkozhatnak azok, akik elolvassák a könyvet, és megtekintik a filmet.

A köszöntők után Marosi Anita, a Kárpátalja.ma újságírója moderálásával családias hangulatú beszélgetés vette kezdetét, melyben a könyv szerzői, Bertók László és Szarka Sándor, valamint az interjúalanyok közül Szabó Konstantin, a Boldog Romzsa Tódor Teológiai Akadémia prefektusa, Ortutay Csaba, Ortutay Elemér legkisebb gyermeke, valamint Dupka György író vett részt.

A beszélgetést követően levetítették a Legázolt egyház című dokumentumfilmet, majd közös énekléssel, dedikálással és agapéval ért véget a program. Az éneklést a Boldog Romzsa Tódor Teológiai Akadémia kispapjai vezették, akik advent tiszteletére karácsonyi énekeket is előadtak.

A hit parazsa című könyv megvásárolható az Ortutay Elemér Szakkollégiumban. Érdeklődni a gorogkor.kmf@gmail.com email címen, valamint a +380-50-825-5542-es telefonszámon lehet.

 

Nagycsaládos napot tartottak Beregszászban

0
0

A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete (KMNE) január 13-án hatodik alkalommal szervezett nagycsaládos napot Beregszászban, a Rákóczi-főiskolán.

Az egész napos rendezvényen több százan vettek részt. A programra nemcsak a KMNE tagcsaládjait várták, hanem valamennyi érdeklődő családot szívesen fogadtak a szervezők.

A Rákóczi-főiskola átriumában tartott megnyitó ünnepségen először a történelmi egyházak képviselői, Taracközi Ferenc református lelkész, Demkó Ferenc görögkatolikus helynök és Molnár János római katolikus esperes köszöntötték a jelenlévőket.

Utánuk Orosz Ildikó, a főiskola rektora szólt a családokhoz.

Ezt követően Török Dénes, a KMNE elnöke ismertette az egyesület új programjait, köztük a baba-mama és a kézműves klubokat.

A nagycsaládos nap hagyományai közé tartozik egy vándorbölcső átadása annak a tagcsaládnak, amelybe nemrég újabb gyermek érkezett. Idén a tiszaújlaki Peleskey Levente és családja kapta meg néhány hónapra a bölcsőt.

Szintén a nagycsaládos napon köszöntötték azokat a várandós édesanyákat, akik egy-egy – tizenkét hetes magzat lábnyomát mintázó – kitűzőt kaptak ajándékba.

A megnyitót követően a gyermekekre korosztályonként más-más program várt.

A kamaszok megismerkedhettek a baranta harcművészettel, valamint robotbemutatón és kódvadászaton vehettek részt.

A kisebbek a Bagolyvár Bábcsoport Szent Lászlóról szóló előadását tekinthették meg; kézműveskedhettek; illetve Kovácsovics Fruzsina magyarországi énekesnő zenés-játékos programján vehettek részt.

Eközben a felnőttek számára Gorove László és felesége, Krisztina tartott előadást Vitaminok és nyomelemek a házasságban címmel. A hallottakat kiscsoportos foglalkozás keretében dolgozták fel a házaspárok.

A déli ebédet követően Varázs Tamás bűvész érkezett a gyerekekhez, majd a magyarországi Everdance Táncszínház mutatkozott be.

A nagycsaládos nap ajándéksorsolással ért véget.

A programot a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Magyar Kormány és a Szerencsejáték Service Nonprofit Zrt. támogatta.

Marosi Anita

Kárpátalja.ma

Új szakkal bővült a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola magiszteri szintű képzési kínálata

0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola a 2018-as felvételi eljárás során a magiszteri képzési szintre immár TANÍTÓI szakon is felvételt hirdet. Jelentkezni bachelor, specialist vagy magiszter szintű diploma birtokában lehet. A felvételhez két vizsga teljesítése szükséges: egy szaktárgyi és egy idegen nyelvi vizsga. A más szakirányból jelentkezőknek ezen felül egy különbözeti vizsgát is teljesíteniük kell.

Jelentkezni a szükséges dokumentumok papír alapon történő benyújtásával 2018. július 12. és július 26. között lehet a Főiskola Kossuth tér 6. szám alatti Felvételi Irodájában. A felvételi vizsgákra július 27. és augusztus 3. között kerül sor.

További információk kapcsán keressék a http://kmf.uz.ua/hu/ oldalt, illetve a Felvételi Iroda munkatársait.

Fontos információk a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán induló Élelmiszermérnök alapképzési (BSc) szakkal kapcsolatban

0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola a gödöllői Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Karával együttműködve felvételt hirdet Ukrajnában nem akkreditált Élelmiszermérnök képzési programra, melyre érettségi bizonyítvány megszerzése után lehet jelentkezni, független tesztelésen szerzett szertifikátok benyújtása nélkül.A Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Kara várja azok jelentkezését, akik érdeklődnek az élelmiszeripar, azon belül a borászat, tej- és húsfeldolgozás, élelmiszer tartósítás, édes- és sütőipar, sörkészítés iránt. A két felvételi tárgy közül az egyik agrár-élelmiszeripari termelésben szerzett, igazolt 5 éves szakmai tapasztalattal kiváltható, amely maximális pontot jelent a pontszámítás során. További információ a Kar honlapján a “Felvételizőknek – Határon túli képzések” oldalon olvasható, valamint érdeklődni lehet a +36 (1)-305-7293 telefonszámon is.”
A képzési programokra történő jelentkezési határidőkről a Főiskola honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők. A jelentkezés kezdete: július 12.
További információk a (+3803141)-2–43-43-as telefonszámon, a www.kmf.uz.ua honlapon vagy a főiskola felvételi irodájában kaphatók.

 

A KMPSZ központi tanévnyitó ünnepséget szervezett

0
0

2018. szeptember 8-án tartotta meg a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség központi tanévnyitó ünnepségét, melynek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola adott otthont. Az esemény Ady Endre szavainak jegyében került lebonyolításra: „Ami fél, azt el ne fogadd, egészet akarj és egészet adj!”

A programot Szabad Tamara Szintia, a II. RF KMF Felsőfokú Szakképzési Intézet tanulója nyitotta meg szavalatával, melyben Illyés Gyula Haza, a magasban című versét adta elő.

A vendégek köszöntését és bemutatását követően Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke tartotta meg ünnepi beszédét, melyben összegezte az elmúlt tanév nehézségeit, kihívásait, valamint beszámolt az újításokról, fejlődésekről, melyek a magyar kormány támogatásával jöhettek létre. Hangsúlyozta az elkövetkezendő tanév megpróbáltatásait, melyekre az iskoláknak számítaniuk kell, ezek főként a tankönyv és módszertani segédanyagok hiánya. Ám a  nehézségek ellenére mégis pozitív gondolatokkal és hozzáállással erősítette a résztvevő pedagógusokat.

A beszámolót követően felszólalt többek között Brenzovics László, az ukrán parlament képviselője, valamint Beke András Mihály konzul.

Az eseményen sor került a Beregszászi 6. számú Horváth Anna Általános Iskola első osztályos tanulóinak műsorára, majd azt követően átadták a Széchenyi Jótékonysági Alapítvány és a KMPSZ egységcsomagjait a tanulóknak. Végezetül Zán Fábián Sándor püspök áldotta meg a gyermekeket.

A jelenlévők az áldást követően egy népdalcsokrot hallgathattak meg Kovács Abigél, a Mezővári Credo Énekegyüttes tagjának előadásában.

A hagyományokhoz hűen felszólalt egy, a szakmában már sok éve tevékenykedő – Komári Ibolya, a Kisbégányi Általános Iskola tanára –, valamint egy pályakezdő – Mester Csilla, a Vári II. Rákóczi Ferenc Középiskola tanára – pedagógus.

A program zárásaként a résztvevők közösen elénekelték a Szózatot.

Tóth Krisztina

Kárpátalja.ma

Jótékonysági kézműves nap a Rákóczi-főiskolán

0
0

Ilyenkor, karácsony előtt lépten-nyomon jótékonysági rendezvényről, adománygyűjtésről hallunk. S az ember adakozik, mert adni jó, adni öröm. Eme gondolat mentén szervezett jótékonysági kézműves napot a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola magyar tanszéki csoportja. A december 13-i eseményen a tanszék tanárai, munkatársai és diákjai vettek részt.

A kézműves nap nem új keletű a tanszék életében. Idén negyedik alkalommal került sor a programra Kész Margit és Mádi Gabriella oktatók szervezésében. A korábbi évek gyakorlatát követve a tanszék munkatársai önköltségen vásárolták az alapanyagokat, melyekből aztán Kalanics Éva, kézműves vezetésével adventi és karácsonyi díszeket, képeslapokat, angyalkákat, valamint különböző dekorációkat készítettek. A termékek zömében természetes anyagok felhasználásával készültek. A résztvevők lelkesen vágtak, ragasztottak, varrtak, fontak, melynek eredményeképpen gyönyörű alkotások születtek.

A nap folyamán elkészült darabokat a diákok eladják. Az ebből befolyt összeget jótékony célra ajánlják fel, ahogy az korábban is történt.
Az esemény a kézművesség mellett kiváló csapatépítő program is volt. A közös kántálás és a karácsonyi történetek pedig csak fokozták az ünnepi hangulatot.

Gál Adél
Kárpátalja.ma

Angol szakosok karácsonyi műsora a Rákóczi-főiskolán

0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola angol szakos hallgatói igazi karácsonyi hangulattal töltötték meg az intézmény egyik előadótermét december 20-án.

Az ünnepséget az első évfolyamosok tánca nyitotta, majd a második évfolyamos hallgatók vidám jelenete következett.

Karácsonykor minden megtörténhet, mert ez a csodák ideje. Ezt a gondolatot közvetítette a diákok által készített kisfilm, mely főiskolás szemmel mutatta be a karácsony üzenetét. Valódi ünnepi légkört teremtett a színpadra az angol szakosok tánca, melyet Szilágyi László főiskolai tanár vezetésével adtak elő a hallgatók.

A műsor záróakkordjaként különböző nézőpontból mutatták be a diákok a „menni vagy maradni” kérdést, mely ma igen nagy dilemma sok kárpátaljai család számára. Karácsonykor azonban minden út haza vezet, mert az ünnep csak akkor teljes, ha szeretteink körében tölthetjük azt.

A rendezvény központi üzenete az ünnep szeretetteljes megélése volt. A rohanás, a munka közepette legyen időnk a valóban fontos dolgokra: a szeretet és a hit megélésére. Találjuk meg együtt a békét otthon, a családban!

Gál Adél
Kárpátalja.ma


Nyílt napot tartottak a Rákóczi-főiskolán

0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) minden év elején nyílt napot szervez. A program célja, hogy tájékoztassák a felvételi előtt álló fiatalokat a szabályzatokról, a főiskola rendjéről és vonzóvá tegyék számukra az intézményt.

Idén január 10-én nyitotta meg kapuit a főiskola az általános és a középiskolai tanulók, s azok szülei előtt. Mintegy másfél száz érdeklődő gyűlt össze az átriumban, ahol elsőként Orosz Ildikó, az intézmény rektora köszöntött mindenkit, s mutatta be a főiskola választható szakjait.

Ezt követően Rácz Béla rektorhelyettes az intézmény életéről, az általuk nyújtott lehetőségekről tartott tájékoztatót. Fodor Gyula rektorhelyettes a felsőoktatási intézmény diákok számára is elérhető nemzetközi kapcsolatait mutatta be. Kiemelte ezek közül az Erasmus+ és a Makovecz-programot, melyek által külföldi tanulási lehetőségek is megnyílnak a főiskola hallgatói előtt.

Soós Katalin, a II. RF KMF Felsőfokú Szakképzési Intézetének vezetője mutatta be az általa vezetett képző szakjait. Kiemelte, hogy az oda jelentkező hallgatók nemcsak érettségit tehetnek, hanem már egy képesítéssel a kezükben indulhatnak tovább tanulni, vagy rögtön munkába is állhatnak.

Mindezeket összefoglalva, a felvételi menetéről, szabályzatáról Bárány Béla, a főiskola felvételi bizottságának titkára tartott részletes tájékoztatót. Az intézmény kollégiumainak működéséről pedig Kohut Attila, gazdasági rektorhelyettes beszélt.

A tájékoztatók után minden érdeklődő megtekinthette a főiskolát, tervezett szakirányuknak megfelelően ismerkedhettek a tanszékekkel és az oktatókkal.

Gál Adél
Kárpátalja.ma

Еlkészült a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola 2019. évi felvételi szabályzata

0
0

Elkészült a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola 2019. évi felvételi szabályzata, amelyet a felsőoktatási intézmény tudományos tanácsa 2019. január 28-án véglegesített. A 2019. évi felvételi eljárásra vonatkozó legfrissebb tudnivalókról Bárány Bélát, a főiskola felvételi bizottságának felelős titkárát kérdeztük.– Milyen képzési szintekre hirdet felvételt 2019-ben a Rákóczi-főiskola?
– Az előző esztendőhöz hasonlóan 2019-ben is molodsij szpecialiszt (ifjú szakember), bachelor és magiszteri szintű képzésekre hirdetünk felvételt a Rákóczi-főiskolán.
– Kezdjük a felvételi szabályok ismertetését a molodsij szpecialiszt képzési szinttel!
– Ami az ifjú szakember képzési szintet illeti, nincsenek jelentős változások 2018-hoz képest. A Rákóczi-főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézete a 2018-as esztendőhöz hasonlóan 2019-ben is öt szakra hirdet felvételt: szociális munka, óvodapedagógia, alkalmazott matematika, turizmus, valamint számvitel és adóügy. E szakokra az általános iskolai és a középiskolai végzettséggel rendelkezők egyaránt jelentkezhetnek.
Elsősorban az általános iskolai végzettséggel rendelkezőket várjuk, tehát azokat, akik befejezték a kilencedik osztályt. Nekik két felvételi vizsgát kell tenniük: az egyik minden szak esetében az ukrán nyelvű tollbamondás, a másik valamilyen közismereti tárgy, amelyet a felvételiző által választott szaktól függően intézményünk határoz meg. A számvitel és adóügy, valamint az alkalmazott matematika szakok esetében ez a tárgy a matematika, a turizmuson a földrajz, míg a szociális munka, valamint az óvodapedagógia szakok esetében magyar és világirodalomból kell felvételi vizsgát tenni.
Az érettségivel, vagyis a 11. osztály befejezése után jelentkezők a második évfolyam megüresedett helyein kezdhetik meg tanulmányaikat a molodsij szpecialiszt szintű képzéseinken. Nekik a 2019-es külső független értékelésen (ZNO) szerzett két tanúsítvány (szertifikát) benyújtásával lehet jelentkezni az alkalmazott matematika, turizmus, szociális munka, valamint számvitel és adóügy szakokra. Valamennyi szak esetében kötelező jelentkezési feltétel az ukrán nyelvből és irodalomból szerzett tanúsítvány. A másik szertifikátot az intézményünk által az adott szakra meghatározott közismereti tárgyból kell megszereznie a jelentkezőnek. A 2019-es felvételi szabályzat értelmében a második benyújtandó szertifikátot két szak esetében is három-három tárgy közül választja meg szabadon a jelentkező. A szociális munka szak esetében az Ukrajna történetéből, matematikából vagy idegen nyelvből szerzett szertifikát valamelyikét fogadjuk el a jelentkezőtől, míg turizmus szakon a földrajzból, Ukrajna történetéből vagy idegen nyelvből szerzett szertifikát jöhet szóba. Ugyanakkor a számvitel és adóügy, valamint az alkalmazott matematika szakokon egyedül a matematikából szerzett szertifikátot fogadjuk el.
– Számítaniuk kell változásokra a korábbi szabályokhoz képest a 2019-ben felvételizőknek?
– Jövőre az ifjú szakember képzési szintre középfokú végzettség alapján jelentkezőktől a 2019-ben külső független értékelésen szerzett tanúsítványok mellett elfogadják a 2017-ben és 2018-ban kiadott szertifikátokat is. Kivételt képeznek e tekintetben az idegen nyelvekből szerzett tanúsítványok, amelyekből csak a 2018-as és 2019-es szertifikátokat fogadhatjuk el, mégpedig angol, német, francia és spanyol nyelvből.
Fontos tudni, hogy azoknak, akik 2019. május 1-jéig betöltik 14. életévüket, jelentkezéskor kötelezően be kell mutatniuk a személyi igazolványukat. Azoktól, akik csak május 1-je után lesznek 14 évesek, a születési bizonyítványukat (keresztlevelüket) is elfogadják a személyazonosság igazolására.
Mi a helyzet azokkal, akiknek van ugyan érettségi bizonyítványuk, de nincs külső független értékelésen szerzett szertifikátjuk, mégis szeretnének jelentkezni az ifjú szakember képzési szintre?
– Ők az általános iskolai bizonyítványuk alapján jelentkezhetnek, és felvételi vizsgát kell tenniük, akárcsak a kilenc osztályt végzetteknek. Ezeket a jelentkezőket csak az első évfolyamra tudjuk felvenni, vagyis újra át kell majd venniük a középiskolai tananyagot.
Mit kell tudniuk az alapképzésre (bachelor szint) jelentkezőknek?
– 2019-ben a Rákóczi-főiskola 12 szakon hirdet bachelor szintű képzést: ukrán nyelv és irodalom, magyar nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, biológia és az ember egészsége, földrajz, kémia, matematika, történelem, tanítói szak, óvodapedagógia, turizmus, illetve számvitel és adóügy. Ezekre a képzésekre nappali és levelező tagozaton egyaránt, középiskolai végzettség alapján várják a jelentkezőket az első évfolyamra. Valamennyi szakra külső független értékelésen szerzett három tanúsítvánnyal lehet jelentkezni. Minden szak esetében kötelező tanúsítványt felmutatni ukrán nyelvből és irodalomból. 2019 nyarán a felsőoktatásba jelentkezőktől a 2019-es tanúsítványok mellett a 2017-ben és 2018-ban szerzett szertifikátokat is elfogadják. Kivételt képeznek e tekintetben az idegen nyelvekből szerzett szertifikátok. A felsőoktatási intézmények csak a 2018-as és a 2019-es szertifikátokat fogadhatják el a következő nyelvekből: angol, német, francia és spanyol.
Az oktatás és pedagógia képzési ághoz tartozó szakok esetében (ide sorolhatók az óvodapedagógia, történelem, tanítói, ukrán nyelv és irodalom, magyar nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, biológia és az ember egészsége, földrajz, matematika, kémia szakok) a szabályozás 2019-ben is lehetővé teszi, hogy az egyik szertifikát helyett, harmadik tárgyként, a jelentkezők magyar nyelvből belső vizsgát tegyenek a főiskolán. Azok számára biztosíthatja a továbbtanulást ez a lehetőség, akiknek csupán két szertifikátot sikerült szerezniük a külső független értékelés során.
Az előző évhez hasonlóan mindjárt a második évfolyamra jelentkezhetnek azok az alapképzésre felvételizők, akik már rendelkeznek bármilyen szakirányú molodsij szpecialiszt, bachelor vagy szpecialiszt szintű diplomával, illetve akik már legalább egy évet befejeztek az alapképzésben. Nekik a beiratkozáshoz csupán a szaktárgyukból kell felvételi vizsgát tenni a Rákóczi-főiskolán. Újdonság, hogy 2019-ben mindazok, akik alapképzésben a számvitel és adóügy szak második évfolyamára szeretnének jelentkezni molodsij szpecialiszt szintű oklevél alapján, a felvételi versenyben az ukrán nyelv és irodalomból szerzet szertifikát, valamint a szaktárgyi felvételi vizsga érdemjegye alapján vehetnek részt. Ukrán nyelvből és irodalomból egyaránt elfogadják a 2017-ben, 2018-ban és 2019-ben szerzett szertifikátokat.
Az ukrán nyelvből és irodalomból szerzett tanúsítványon kívül milyen további szertifikátokra van szükségük az alapszintű (bachelor) képzésre jelentkezőknek 2019-ben?
– Az ukrán nyelvből és irodalomból szerzett szertifikát mellett a következő tanúsítványokat kell benyújtaniuk a jelentkezőknek a második, valamint a harmadik felvételi vizsgatárgyakból:
– óvodapedagógia szakra: Ukrajna története, biológia vagy magyar nyelv;
– tanítói szakra: matematika, biológia vagy magyar nyelv;
– történelem szakra: Ukrajna története, idegen nyelv vagy magyar nyelv;
– ukrán nyelv és irodalom szakra: Ukrajna története, idegen nyelv vagy magyar nyelv;
– magyar nyelv és irodalom szakra: Ukrajna története, idegen nyelv vagy magyar nyelv;
– angol nyelv és irodalom szakra: Ukrajna története, angol nyelv vagy magyar nyelv;
– biológia és az ember egészsége szakra: matematika, biológia vagy magyar nyelv;
– földrajz szakra: Ukrajna története, földrajz vagy magyar nyelv;
– matematika szakra: matematika, angol nyelv vagy magyar nyelv;
– kémia szakra: matematika, kémia vagy magyar nyelv;
– turizmus szakra: Ukrajna története, földrajz vagy idegen nyelv;
– számvitel és adóügy szakra: matematika, földrajz vagy idegen nyelv.
Milyen lehetőségeket kínálnak azok számára, akiknek nem sikerült tanúsítványokat szerezniük a független tesztvizsgákon?
– Azok, akiknek nem sikerült megfelelniük a független tesztvizsgákon, jelentkezhetnek a főiskolánkon zajló, magyarországi felsőoktatási intézmények által meghirdetett kihelyezett képzések valamelyikére. A gödöllői Szent István Egyetem kertészmérnök, mezőgazdasági mérnök, illetve élelmiszeripari mérnök képzéseket indít Beregszászban. A Nyíregyházi Egyetem gazdálkodás és menedzsment szakot, a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola és a Sárospataki Református Teológiai Akadémia pedig református katekéta-lelkipásztori munkatárs, illetve görögkatolikus katekéta szakot hirdet a Rákóczi-főiskolán. A Debreceni Egyetem is együttműködik főiskolánkkal, s négy szakon indít kihelyezett képzést: ápolás és betegellátás, gazdaságinformatikus, mérnökinformatikus és szociálpedagógia. E képzésekre a jelentkezők a külső független értékelésen szerzett szertifikát nélkül, érettségi bizonyítvány alapján felvételizhetnek. A Károli Gáspár Református Egyetem által meghirdetett magyar mint idegen nyelv képzésre az oktatás és pedagógia képzési ághoz tartozó valamely alapszintű (bachelor) képzésben szerzett oklevéllel rendelkezők jelentkezhetnek majd.
Mi a helyzet a magiszteri szintű képzés 2019-es felvételi szabályzatával?
– A magiszteri képzési szinten 2019-ben hét szakra hirdet felvételt a Rákóczi-főiskola: matematika, történelem és régészet, magyar nyelv és irodalom, angol nyelv és irodalom, ukrán nyelv és irodalom, tanítói, valamint biológia. Jelentkezni ezekre a képzésekre az alapképzésben szerzett bachelor szintű oklevéllel, vagy szpecialiszt, esetleg magiszter szintű diploma birtokában lehet. A jelentkezőknek a szaktárgyukból, illetve idegen nyelvből kell felvételi írásbeli vizsgát tenniük. Azoknak, akik nem az elvégzett alapszaknak megfelelő mesterképzésre jelentkeznek, egy további különbözeti felvételi vizsgát is tenniük kell.
Érdemes külön szólni a történelem és régészet szakról, mivel a 2019-es felvételi szabályzat értelmében az erre a szakra jelentkezőknek a szaktárgyi vizsga mellett úgynevezett egységes felvételi vizsgát kell tenniük idegen nyelvből (єдиний вступний іспит з іноземної мови). Ez a vizsgatípus a ZNO-hoz hasonló rendszerben lebonyolítandó megmérettetés. A jelentkezőknek elektronikusan kell regisztrálniuk erre a felvételi vizsgára 2019. május 13. és június 3. között. Az országos felvételi szabályzat az egységes felvételi vizsga napját idegen nyelvből július 2-ára tűzte ki.
Mit kell tudni a főiskolán tartandó felvételi vizsgákról?
– A felvételi vizsgák anyaga alig változott az elmúlt évekhez képest, ily módon a vizsgatételek remélhetőleg nem állítják megoldhatatlan feladat elé a jelentkezőket. Egyébként a felvételi vizsgák témái és a különböző típusú mintafeladatok minden tárgyból és minden képzési szintre vonatkozóan megtalálhatók intézményünk honlapján (www.kmf.uz.ua). Ugyanitt olvasható a felvételi eljárással kapcsolatos minden egyéb információ is.
– Mire figyeljenek oda 2019-ben azok, akik a Rákóczi-főiskolára szeretnének felvételizni?
– Elsősorban arra kell figyelni, hogy időben jelentkezzenek be a külső független értékelésen való részvételre, ennek elmulasztása ugyanis lehetetlenné teszi a jelentkezést a felsőoktatási intézményekbe. Az érettségizők jelentkezése a ZNO-ra idén 2019. február 5-től március 25-ig tart. A jelentkezés során fordítsanak különös figyelmet arra, hogy az általuk választott főiskolai szakra mely tárgyakból kell tesztet írni, illetve szertifikátot szerezni.

hk

Amikor a csendes generáció megszólal – Szónokverseny a Rákóczi-főiskolán

0
0

Negyedik alkalommal rendezték meg a Kárpátaljai Magyar Szónokversenyt. A megmérettetésen a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézetének (II. RF KMF FSZI) diákjai vettek részt. Az eseménynek a Fodó Sándor Kulturális Központ adott otthont március 14-én.

A szónokverseny megnyitóján Soós Katalin, a II. RF KMF FSZI igazgatónője és Szilágyi Mátyás, Magyarország Beregszászi Konzulátusának főkonzulja köszöntötte a diákokat.

– Ezen a rendezvényen nemcsak a ’48–49-es fiatalok gondolatait idézzük meg, hanem lehetőséget adunk arra, hogy a mostani fiatalok gondolatait meghallgassuk, ezzel felhívjuk a figyelmet annak a fontosságára, hogy mi itt, Kárpátalján anyanyelvünkön tudunk tanulni, dolgozni, élni – mondta az igazgatónő. – Látjuk, hogy van remény, és az, hogy vannak fiatalok, akik ezeket a gondolatokat továbbviszik, ez ad reményt a továbbiakban.

Szilágyi Mátyás főkonzul Babits Mihály szavait idézte, miszerint „a magyar szónoklat nem szellemi torna, mint a francia, nem is a szavak pátosza, mint a latin, de még kevésbé érzelmi ömlengés: hanem a lelkiismeret komoly szava”.

Kudlotyák Krisztina, a szakképzési intézet tanára elmondta, hogy a virtuális világban élő csendes generáció tagjai azok, akik a versenyen beszélni fognak, és kiemelte a mindennapi életben is használatos helyes, jól megfogalmazott, érvekkel alátámasztott beszéd fontosságát.

Ezután a 16 jelentkező előre elkészített, maximum öt perc terjedelmű, memorizált beszédet adott elő „S élted a haza életének egy pillanata is…” – gondolatok a márciusi ifjakról címmel.

A zsűri hosszas tanácskozás után hozta meg a döntést, melynek értelmében az első helyezett Mátyus Boglárka lett, a második helyen a tavalyi győztes, Nagy Emília végzett, a harmadik helyezést pedig Orbán Viktória érte el, valamint különdíjban részesült Darcsi Barbara. A helyezettek pénzjutalom mellett becses könyveket vehettek át a beregszászi konzulátusnak köszönhetően, a különdíjast pedig értékes CD-kkel ajándékozták meg (szintén a beregszászi konzulátus által). Ezen felül az első helyezett és a különdíjas ősszel az Európai Parlamentben tehet látogatást Bocskor Andrea európai parlamenti képviselő jóvoltából.

A díjkiosztó végén a zsűri nevében dr. Rácz Béla, Rákóczi-főiskola rektorhelyettese értékelte a magas színvonalú versenyt, és jó tanácsokkal látta el a versenyzőket.

A Kárpátaljai Magyar Szónokversenyt 2015 óta szervezik meg a szakképzési intézet diákjai számára. A verseny célja a közéleti, szakmai, valamint pedagógiai szerepekre való felkészítés, a komplex nyelvhasználat színvonalának emelése és a hagyományápolás.

Szabó Kata
Kárpátalja.ma

Jubilált a felsőoktatási intézmények kórustalálkozója

0
0

Kerek évfordulóhoz érkezett a Felsőoktatási Intézmények Nemzetközi Kórustalálkozója, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola 2019-ben 10. alkalommal rendezte meg az eseményt. Március 26-án a főiskola átriumába négy országból nyolc kórus érkezett, hogy bemutassa repertoárját, tapasztalatot cseréljen, s együtt énekeljen a majd háromszáz főt számláló összkarban.
A kétévente megszervezett esemény nyitóakkordja a Rákóczi Napok programsorozatnak. A rendezvényen nem zsűri, hanem egymás és a közönség előtt lépnek fel a kórusok, minősítés és versengés nélkül. A hangverseny célja, hogy alkalmat teremtsen a különböző kultúrák, országok, intézmények találkozására az egyetértés és a vendégszeretet jegyében.

Az idei találkozóra Magyarországról, a Partiumból, Felvidékről és Kárpátaljáról érkeztek kórusok, akik bebizonyították, milyen sokrétű és változatos műfaj a karéneklés. A fellépők sorát a házigazda kórusa nyitotta, amelyben az intézmény óvodapedagógia és tanító szakos hallgatói énekelnek. A pedagógusjelöltek sokoldalú tehetségét jött bizonyítani a komáromi Cantus Iuventus is: Orsovics Yvette karnagy mozdulatai nyomán a klasszikus kórusirodalmi művek mellett a könnyedebb hangvételű darabok is kiválóan szóltak: a majd 50 főt számláló nőikar játszva hódította meg a közönséget.

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola kórusa

A Nyíregyházi Egyetem Gaudeamus kórusa, Kerekes Rita karnagy irányításával, és a Partiumi Keresztény Egyetem Vegyeskara, Kovács Gábor karnagy vezetésével szintén bűvkörébe vonta a teltházas nézőteret.

Az egri Eszterházy Károly Egyetem Énekkara Ernst Pepping balladáját hallgatva szinte láthatóan elevenedett meg a történet, melyben a szerelmi csalódástól elkeseredett leány a vasúti síneken vet véget életének. A tőlük megszokott klasszikus eleganciával énekelt az Ungvári Zádor Dezső Zeneművészeti Koledzs leánykara Dankanics Hanna karnagy vezetésével. Egyedülálló színfoltja volt a találkozónak az Ungvári Nemzeti Egyetem „Bojánok” férfikórusának népi összeállítása.

A Munkácsi Állami Egyetem Cimboriki népi kórusa után Leszja Dicsko muzsikája következett, melyben Jaroszlav Bilicsko karmester olyan pontos harmóniában tartotta a szólamokat, mintha egyetlen hangszeren játszana. Ukrán népdalfeldolgozásokkal, egy kolomijkával, végül vastapssal búcsúztak a munkácsiak a beregszászi színpadtól.

A találkozó végén a résztvevők a Berkesi Sándor által megzenésített Rákóczi jelmondattal búcsúztak: cum Deo pro patria et libertate. Aki énekel, az kétszeresen imádkozik. Aki pedig kórusban énekel, az embertársaira odafigyelve, a világmindenség harmóniájára hangolódva imádkozik.

Kiss Julianna

Kárpátalja.ma

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola pótfelvételt hirdet

0
0

BACHELOR szinten az első évfolyam levelező tagozatára ukrán, magyar, angol, biológia, földrajz, matematika, történelem, tanítói, óvodapedagógia, turizmus, illetve számvitel és adóügy szakra. Ezekre a szakokra 2019. augusztus 5–30. között, elektronikus formában lehet jelentkezni.
MAGISZTERI szinten a Történelem és régészet szak nappali és levelező tagozatára, azok számára, akik 2019. július 2-án a ZNO rendszerben sikeresen teljesítették az egységes Idegen nyelv vizsgát. A jelentkezési kérelmek benyújtására, erre a szakra 2019. szeptember 2–20. között van lehetőség a Főiskola Kossuth tér 6. szám alatt található Felvételi irodájában.
További információk a (+3803141)-2-43-43-as telefonszámon, a www.kmf.uz.ua honlapon, vagy a főiskola felvételi irodájában kaphatók.

Álláshirdetés

0
0

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola állást hirdet kézilabda és röplabda edzői poszt betöltésére (szerződéses alapon).

Feltételek:
– Felsőfokú szakmai végzettség;
– Kézilabda edzői munkaviszony legalább 5 év.

A pályázati anyagnak a következőket kell tartalmaznia:
– szakmai önéletrajz;
– az oklevelek/tanúsítványok fénymásolata;
– motivációs levél.

Jelentkezni lehet a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Személyzeti Osztályán munkaidőben a Beregszász, Kossuth tér 6. szám alatt.

Jelentkezési határidő: 2019. október 10.

Az álmodók és a Fekete-Tisza – Irodalmi napok Beregszászban

0
0

A III. Kárpátaljai Irodalmi Napok második állomásaként Marcsák Gergely Fekete-Tisza című verseskötetét mutatták be a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán november 27-én. A bemutatót a főiskola filológusainak versszínházi előadása színesítette. A program a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság szervezésében és a Rákóczi-főiskola Magyar Tanszéki Csoportjának társszervezésében valósult meg.

A beregszászi főiskola magyar szakos hallgatói versszínházukban az álmokat próbálták befogni kárpátaljai versek segítségével. Olyan jelentős kárpátaljai irodalmárok költeményei elevenedtek meg, mint Füzesi Magda, Penckófer János vagy Bakos Kiss Károly. A darabot Mónus Dóra, a Magyar Tanszéki Csoport tanársegéde rendezte.

A Fekete-Tisza bemutatóján a szerzővel, Marcsák Gergellyel Mádi Gabriella, az említett tanszéki csoport oktatója beszélgetett.

Marcsák Gergely 1990-ben született Kincseshomokon. 2010 óra publikál verseket, tanulmányokat és rövidprózákat. A Debreceni Egyetem Irodalom és Kultúratudományok Doktori Iskolájának abszolvált doktorandusza. Első kötete, a Fekete-Tisza Gérecz Attila-díjat nyert.

A művész kifejtette, hogy milyen nehézségei vannak egy pályakezdő irodalmárnak, és hogy mire kell odafigyelnie, ha építő kritikát kap.

– Azt gondolom, hogy a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság egy olyan műhelykör, ahol igenis ki tud bontakozni egy fiatalnak a tehetsége – mondta Marcsák Gergely, majd hozzátette, hogy Magyarországon is sok lehetősége van egy szárnybontogatónak. Nagy segítség az indulásban az Előretolt Helyőrség Íróakadémia, aminek a költő maga is a hallgatója. Megosztotta a közönséggel azt is, hogy eleinte ihletből írt, ma már viszont tudatosan keresi a témákat. Azt is elárulta, hogy szeretne kárpátaljai történeteket és legendákat versbe önteni.

A kérdések után a költő felolvasta könyvéből a Dovbus, az Alkony a vitrinben, az Opsi, valamint a címadó verset, a Fekete-Tiszát.

A találkozót fórum zárta, ahol a résztvevők megtudhatták, hogy miért Fekete-Tisza lett a kötet címe. Marcsák Gergely elmondta, hogy a címhez a borító is szorosan kapcsolódik: a fedőlapon a víz mellett fatörzset láthatunk, ami a címadó vers refrénjében hallható tutajra utal.

A III. Kárpátaljai Irodalmi Napok harmadik állomása november 28-án a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézete, ahol Zalán Tibor, Kürti László és Oláh András részvételével író-olvasó találkozót tartanak Csordás László moderálásával.

Szabó Kata
Kárpátalja.ma


V. Adventi Jótékonysági Kézműves Nap a Rákóczi-főiskolán

0
0

Karácsony készül, emberek!
Szépek és tiszták legyetek!
Súroljátok föl lelketek,
csillogtassátok kedvetek,
legyetek újra gyermekek
hogy emberek lehessetek!
(Wass Albert)

Immár ötödik alkalommal rendeztek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán Adventi Jótékonysági Kézműves Napot. A Magyar Tanszéki Csoport által szervezett rendezvényen a hallgatók saját kézügyességüket és kreativitásukat próbára téve szebbnél szebb adventi és karácsonyi díszeket, mécseseket, ajándéktárgyakat készítettek december 11-én. A természetes alapanyagok beszerzését a tanszék kollektívája vállalta. A diákok munkáját Kalanics Éva salánki kézműves segítette ötletekkel és hasznos tanácsokkal.

„Az egész napos rendezvényen a karácsonyi hangulat jegyében zajlott a munka, melyből minden évfolyam magyar szakos hallgatója kivette a részét. Sőt egyre több szakról jönnek diákok, aki maguk is csatlakoznak akciónkhoz” – meséli Kész Margit, a rendezvény ötletgazdája, szervezője.

Fotó: Facebook

Az elkészült tárgyakat a hallgatók a főiskola minden egységébe eljuttatták, hogy mindenki értesüljön róla, s hogy a jótékony céllal készült termékek megvásárlásával maga is hozzájárulhasson az akció sikerességéhez. Az idei évben a befolyt összeget a magyar szakon tanuló árva és félárva hallgatók megsegítésére ajánlják fel.

Cs.P.A.
Kápátalja.ma

Nyílt nap a Rákóczi-főiskolán – másodszor

0
0

Idén második alkalommal tartottak nyílt napot a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán január 23-án. A rendezvény célja, hogy az érdeklődők betekintést nyerhessenek a felsőoktatási intézmény és a hozzá tartozó egységek életébe, valamint tájékoztatást kapjanak a 2020. évi felsőoktatási felvételi eljárásról.

Az intézmény január 18-án, azaz szombaton tartott első ízben nyílt napot. Akkor leginkább a 11. osztályos tanulók voltak kíváncsiak a főiskola életére, a meghirdetett szakokra. A csütörtöki alkalomra a 9. osztályos tanulók jelentek meg nagyobb számban. Figyelmük a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézetre irányult, annak meghirdetett szakjaira és lehetőségeire. Az intézményt Soós Katalin igazgatónő mutatta be, aki felhívta a figyelmet a változásokra. A 2020/21-es tanévtől a Felsőfokú Szakképzési Intézetben négyéves szakgimnáziumi képzésre (fachova peredvischa osvita) lehet jelentkezni. Mint mondta: az itt végzett diákok többsége a Rákóczi-főiskola szakjain folytatja tanulmányait.

Az érdeklődők megismerhették a Felsőfokú Szakképzési Intézet mellett az Ukrajnában nem akkreditált Egán Ede Szakképzési Centrum szakjait is, ahol két éves OKJ-s szakképzés folyik Nagydobronyban és különböző magyarországi partnerintézményekben.

A főiskola működéséről és lehetőségeiről Rácz Béla, az intézmény rektorhelyettese beszélt.

„Aki hagyja magát, tudjuk képezni, s ehhez minden szintű és formájú képzést tudunk biztosítani” – mondta el Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora. A rektor átfogó képet adott az intézményről, kiemelve annak felszereltségét, mely országos szinten megállja a helyét. Ezt követően a kollégiumi lehetőségeket mutatta be.

A főiskolára való felvételi menetéről és az általános tudnivalókról Sztojka Miroszláv, a Felvételi Bizottság felelős titkára, a szakgimnáziumi felvételiről Kóré Dóra tájékoztatta a hallgatóságot.

A tájékoztatók után az iskolások szüleik vagy tanáraik kíséretében, a főiskola munkatársainak kalauzolásával végigjárhatták az intézmény termeit, megtekinthették az érdeklődési körüknek megfelelő szaktantermeket, illetve ismerkedhettek a főiskola infrastruktúrájával.

A Rákóczi-főiskola szakkínálatáról és felvételi szabályzatáról a www.kmf.uz.ua honlapon olvashatnak, illetve személyesen a II. RF KMF felvételi irodájában is érdeklődhetnek.

Gál Adél
Kárpátalja.ma

Ápolás és betegellátás szak a Rákóczi-főiskolán

0
0

A Debreceni Egyetem a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolával együttműködve idén 4. alkalommal indít Ukrajnában nem akkreditált alapképzést ápolás és betegellátás szakon nappali és levelező tagozaton egyaránt.

A jelentkezés feltételei:
– Bármilyen Magyarországon tett emelt szintű érettségi vizsga (magyar nyelv és irodalom, idegen nyelv, biológia, fizika, kémia, földrajz, egészségügyi ismeretek stb.)

– Jelentkezési lap és további hasznos információk a következő linkeken érhetőek el:

https://www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/jelentkezes
https://jelentkezesilap.ketszintu.hu/

Az emelt szintű érettségi vizsgára való jelentkezés határideje: 2020. február 15.

– Az emelt szintű érettségi vizsga vélhetően kiváltható lesz egy felsőoktatási felvételi szakmai vizsgával, de ez csak olyan tantárgyból lehetséges, amiből egyébként is tesz középiskolai érettségi vizsgát. (Ezzel kapcsolatban bővebb információ a későbbiekben várható).

Benyújtandó dokumentumok nappali tagozatra:
– a magyarországi emelt szintű érettségi vizsgát igazoló dokumentum
– az érettségi bizonyítvány közjegyző által lefordított és hitelesített változata magyar nyelven
– középiskolai 10-11. osztályos bizonyítvány
– személyigazolvány és identifikációs kód fénymásolata
– 4 db fénykép

Benyújtandó dokumentumok levelező tagozatra:
– a magyarországi emelt szintű érettségi vizsgát igazoló dokumentum
– az érettségi bizonyítvány közjegyző által lefordított és hitelesített változata magyar nyelven
– szakmai végzettséget igazoló dokumentum (ifjú szakember oklevél)
– munkaviszonyt igazoló dokumentum
– személyigazolvány és identifikációs kód fénymásolata
– 4 db fénykép

A dokumentumok benyújtására 2020. július 10-től augusztus 31-ig van lehetőség a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Tanulmányi Osztályán. (Beregszász, Kossuth tér 6., 133-as iroda).

II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola

Elkezdődtek a felvételi vizsgák a Rákóczi-főiskola szakgimnáziumában

0
0

Véget ért a jelentkezési időszak a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakgimnáziumában július 13-án. A meghirdetett szakokra összesen 92 ember regisztrált és 176 kérvényt nyújtottak be. A felvételi vizsgák időszaka július 15-én kezdődött. A részletekről Kóré Dóra, a szakgimnázium felvételi bizottságának titkára adott tájékoztatást.

 – Milyen szakokra lehetett jelentkezni, és ezekhez milyen vizsga szükséges?

 – Idén is öt szakra – óvodapedagógia, szociális munkára, számvitel és adóügy, alkalmazott matematika és turizmus – lehetett jelentkezni. A felvételi vizsgák július 15-én kezdődtek a földrajz tantárggyal, mely a turizmus szakra való felvételihez szükséges. Július 16-án tartják az irodalom vizsgát, amely magyar és világ irodalom kérdéseket foglal magába, ami az óvodapedagógia és szociális munkára jelentkezők számára kötelező. Pénteken, azaz július 17-én vizsgáznak matematikából azok a tanulók, akik az alkalmazott matematika vagy a számvitel és adóügy szakokra nyújtották be jelentkezésüket. Minden felvételiző számára egységesen kötelező az ukrán tollbamondás is, amely július 20.-án lesz.

 – Milyen előnyökkel jár az, ha valaki a szakgimnáziumba jön tanulni?

 – Azok a tanulók, akik a 9. osztály befejezése után a szakgimnáziumot választják, azok az itt befejezett négy év után érettségi bizonyítványt és egy szakképesítést, diplomát is kapnak. A második évfolyamon minden diák emelt szintű érettségi vizsgát tesz (ZNO),  amire az intézmény biztosítja a felkészítést. Ez azt jelenti, hogy a tanulóknak a ZNO kapcsán semmilyen adminisztratív feladattal nem kell foglalkozniuk. A vizsgára való jelentkezést, az utazást az intézmény szervezi meg számukra.

Hozzá kell tennünk, hogy a szakgimnáziumban szerzett diplomával a tanulók a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán is folytathatják tanulmányaikat, akár rögtön a második évfolyamon is.

Van-e arra lehetőség, hogy a középiskola elvégzése után jelentkezzen valaki az emelt szintű szakképesítés keretében meghirdetett szakokra?

– A 11. osztály befejezése után jelentkezők, tehát akik már rendelkeznek érettségi bizonyítvánnyal, a második évfolyam megüresedett helyein kezdhetik meg tanulmányaikat. Ők a 2020. évi külső független értékelésen (ZNO) szerzett két tanúsítvány (szertifikát) benyújtásával jelentkezhetnek a szociális munka, alkalmazott matematika, valamint számvitel és adóügy szakokra. Az emelt szintű szakképzés második évfolyamára csak elektronikusan lehet jelentkezni, azaz a felvételizőknek augusztus 1-jétől regisztrálniuk kell felhasználói fiókjukat az országos elektronikus jelentkezési rendszerben, a ez.osvitavsim.org.ua című honlapon.

Gál Adél

Kárpátalja.ma

Meghosszabbodott a felvételi időszak a Rákóczi-főiskola Szakgimnáziumában

0
0

Az idei járványügyi helyzet miatt Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériuma meghosszabbította a felvételi időszakot. A Rákóczi–főiskola Szakgimnáziuma is él a lehetőséggel, hiszen néhány szak esetében maradtak betöltetlen helyek, s ezzel kapcsolatban az intézmény felvételi titkárát, Kóré Dórát kérdeztük.

– Meddig tolódott ki a felvételi időszak a Szakgimnáziumban és milyen szakokra!

A Rákóczi-főiskola Szakgimnáziumára augusztus 3-a és augusztus 22-e között lehet újra jelentkezni, Ukrajna Oktatási és Tudományügyi Minisztériuma által kiadott hivatalos levele alapján  (№1/9-403 28.07.2020. https://osvita.ua/legislation/Vishya_osvita/75332/ )

– A meghosszabbított felvételi időszakban milyen szakokra és kiket várnak a Szakgimnáziumba?

A jelentkezők első sorban a 9. osztály elvégzése után három szakra tudnak jelentkezni ezek a: Szociális munka, Alkalmazott matematika, Számvitel és adóügy szakok, mivel ezeken a szokokon maradt néhány fel nem töltött hely. Képzéseinkre egyaránt jelentkezhetnek az általános iskolai és a középiskolai végzettséggel rendelkező diákok is.

– Mire készüljenek azok a diákok, akik élnek a lehetőséggel és jelentkezni szeretnének valamelyik meghírdetett szakra!

A jelentkezők augusztus 3. és  22. között nyújthatják be jelentkezésüket hétköznapokon 8:00 és 17:00 óra, szombaton 8:00 és 12:00 óra között a Beregszász, Kossuth tér 6. szám alatti felvételi irodánkban. A felvételi kérelmeket csak személyesen, papíralapon lehet benyújtani.

A jelentkezéshez a következő okiratokra, illetve ezek másolataira lesz szükség:

  1. személyi igazolvány (azoktól a jelentkezőktől, akik 2020. május 1-je után töltik be a 14. életévüket, a keresztlevelet is elfogadják);
  2. hadkötelesek esetében katonakönyv vagy sorkötelesi könyvecske a hadkiegészítő parancsnokságtól;
  3. a már megszerzett végzettséget igazoló okmányok, melyek alapján a jelentkezés folyik és azok melléklete;
  4. 4 db 3×4 cm-es színes okmányfotó.

– Mikor kezdődnek a felvételi vizsgák?

A felvételi vizsgákra augusztus 23–29 között kerül majd sor. A jelentkezőknek két felvételi vizsgán kell megfelelniük: az egyik megmérettetés minden szak esetében tollbamondás ukrán nyelvből, a másik vizsgát egy közismereti tárgyból kell tenni, amelyet a felvételiző által választott szaktól függően intézményünk határoz meg. A számvitel és adóügy, valamint az alkalmazott matematika szakok esetében ez a tárgy a matematika, a szociális munka esetében ez a magyar és világirodalom.  A felvételi vizsgatárgyak követelményei elérhetők honlapunkon: www.kmf.uz.ua.

További információért bátran keressenek minket az alábbi elérhetőségeken a tanulmanyikmf@gmail.com e-mail címen, a (+3803141)-2-43-43-as vezetékes, vagy a +380984681266  mobilszámon, munkanapokon, 8:00-17:00 óra között.

II. RF KMF Szakkigimnázium, Felvételi Osztály

Viewing all 69 articles
Browse latest View live